Jedno malé noční tajemství

(festivalový názov)
  • Rusko Odin maleňkij nočnoj sekret (viac)

Čtrnáctiletá Mira by ráda strávila silvestra u kamarádky. Rodičům znalým toho, jak takové večírky končí, se nápad moc nelíbí. Je to láska, strach nebo snad mají jiné důvody pro to, aby Mira bývala v noci doma? Nekompromisní výpověď o fungování současné ruské společnosti na pozadí citlivě rozehraného dramatu o dospívání. (Letní filmová škola)

Hwaelos

Film Natalie Meščaninové je neobvykle přesný z hlediska portrétování způsobu života mladistvých a především v zachycení jejich prožívání. Hodně tomu napomáhá T. Kalinina v roli Miry, která dokázala výborně zkloubit jak dětskost hlavní hrdinky, tak i předčasnou vyzrálost vynucenou okolnostmi. Je to film, z něhož se vám jistě zvedne žaludek, ale stejně tak vás v jistých momentech přenese do dob vašeho dospívání. Meščaninova dovede velmi neotřele a výmluvně pracovat i s metaforickou a symbolickou rovinou vyprávění. Za jedinou zásadnější slabinu považuju úplný konec, který trochu vyšumí do prázdna. ()

cinemafil

Po Annině  válce  jsem čekal víc.  Ten scénář  my připadal nedotažený,  závěr je vyloženě nezvládnutý. Herecký výkon  Kalininy je výborný, ostatní obstojné, ale celkově to  je nuda. Zklamání  3* ()

Raf

Film se zaobírá zpočátku standardním, místy úsměvným, od Silvestrovského večírku pro mladistvé více a vice traumatizujícím dospíváním čtrnáctileté dívky. Ta se existenčně vyrovnává a postupně  vytrácí v důsledku nezdravého a zhoubného vztahu, který k ní její nevlastní otec chová. Vše je zasazené do ruské společnosti se silným důrazem na vztahy v její rodině. Snímek je místy velmi depresivní a náročnou podívanou, ale bezpochyby je dobře, že takovéto filmy vznikají. To co jej vyvyšuje nad ostatní je excelentně herecky uchopená role náctileté dívky, se silným důrazem na psychické prokreslení její postavy a silná autenticita v zachycení jejích prožitých i očekávaných traumat. Nedostatečně propracovaná dějová linka bohužel ubírá snímku na jinak zdařilém výsledném dojmu. ()

Blackmonster

Neskutečný zážitek. Výkon hlavní herečky je obdivuhodný, celková atmosféra filmu je správně ponurá a dekadentní. Závěr filmu byl pro mě tak silný, že jsem ještě hodnou chvíli seděl emočně vyždímaný a s pocitem bezmoci. ()

Buddyholy odpad!

Načo tu pcháte filmy od nacistov? Je mi na vracanie. To niekto v USA alebo Veľkej Británie obdivoval a kochal sa v roku 1943 nemeckými filmami? Veď oni masakrujú ľudí, v Mariupole je približne 15000 mŕtvych civilistov. Tak načo tá propagácia. Odpusťte, hráte tu, že umenie je apolitické, ale v tomto vražednom krutom štáte idete hľadať ľudskosť? Keď , tak iba imaginárnu a falošnú ako celý tento skazený ruský štát. To sú vám tie povraždené, ľudsky zničené, často invalidné, znásilnené, zruinované ženy , deti a civilisti naozaj tak ľahostajní. ()