Infiesto

V chaotické době pandemie pátrají dva detektivové po únoscích mladé ženy a odhalí přitom, že celý případ je součástí ďábelského plánu. (Netflix)

Jirkacek

Španělský detektivní film Infiesto z roku 2023 jsme si pro jeden večer vybrali z nabídky společnosti NETFLIX, když jsme měli chuť na nějakou zajímavou zápletku a trochu toho pátrání kriminalistů po nějakém vrahovi. Film jsem si vybral také proto, že mne už několik španělských filmů mile překvapilo a doufal jsem, že se Infiesto zařadí do šuplíku snímků s dobrým hodnocením. Děj se začal odvíjet na jaře 2020, kdy chod Evropy významně ovlivnila začínající pandemie nemoci Covid-19, na jejímž pozadí začal inspektor Samuel García (Isak Férriz) a jeho kolegyně Marta Castro (Iria del Río) vyšetřovat případ ženy, která byla několik měsíců nezvěstná a najednou se objevila v malém hornickém městečku v asturských horách. Záhy byla převezena do nemocnice, neboť bylo zcela evidentní, že byla někde po celou dobu zavřená a navíc měla na těle záhadné znamení. Docela mne překvapilo, že netrvalo dlouho a dvojice kriminalistů vypátrala prvního pachatele (Ismael Fritschi), který se ale záhy zastřelil se slovy, že to je teprve začátek. Z toho jsem usoudil, že se nebude jednat o běžný zločin a další děj mi dal za pravdu. Ukázalo se totiž, že tento muž unesl s dalšími dvěma spolupachateli několik dalších dívek a chlapců, kteří však již tolik štěstí neměli a byli obětováni Prorokovi, čímž měli zabránit konci světa. O pár dní později policie zatkla druhého pachatele s přezdívkou Démon (José Manuel Poga), ale ten třetí stále unikal. Děj vynikal velice temnou atmosférou a dunivou hudbou, což se mi líbilo a těšil jsem na rozuzlení. Když k němu došlo, musel jsem sice ocenit fakt, že se úspěšné vyřešení brutálních zločinů neobešlo bez úmrtí na straně dobra, ale zároveň to celé skončilo jaksi náhle, bez nějakého hlubšího vysvětlování, jakoby to španělští tvůrci chtěli mít rychle za sebou. Pandemie koronaviru ve filmu sehrála také svou roli a celkově mne film nijak výrazně nezklamal, ale ani nijak neoslnil, čemuž odpovídá i moje hodnocení. Suma sumárum, španělský kriminální thriller Infiesto ode mne získal tři Prorokovy hvězdy ***. ()

Nikol45

Tato kriminálka nebyla až tak špatná, ale něco mi tam chybělo. Španělé umí natočit i lepší. Myslím, že kdyby to natočili seveřané, tak to bude o dost lepší. Přece jen oni umí tu atmosféru lépe vyzdvihnout ()

E.T.

Průměrný seriálový díl. Na film, byť televizní, dost chabé. Vše předvídatelné, okoukané a nedotažené. Téma lockdownu je osvěžující, ale taktéž odfláknuté. Dalo se z toho vyždímat víc, ale tvůrci ničím nepřekvapili. Kromě architekta, který vybral dost dobré lokace, neměl snad nikdo z týmu jakoukoli ambici vytvořit něco mimořádného. Úkol zněl jasně - natočit výplňový film do seznamu Netflixu. To snad umíme natočit i u nás lepší televizní detektivku. 30% ()