V kůži mé matky

• Filipíny In My Mother's Skin

Dívka, která za druhé světové války uvízla na Filipínách, cítí povinnost chránit umírající matku. Tuto snahu jí ale komplikuje její pomýlená důvěra ve zrádnou okouzlující vílu živící se masem. (Prime Video)

Rimsy

Filipínsko-singapursko-tchajwanská koprodukce to dotáhla nejen na Sundance, ale dokonce až do půlnoční sekce ve Varech. Příběh exoticky působícího hororu se vrací do roku 1945, na konec druhé světové války, kdy se jedna bohatá filipínská rodina snaží proplout konfliktem a nezadat si ani s Japonci, ani s Američany. Postupem času ale otec zmizí, matka onemocní a dospívající dcera se musí starat o svého mladšího bratra, v čemž jí pomáhá jakási zlá víla. Tato postava zřejmě vychází z tamější mytologie a znalci folklorních motivů jihovýchodní Asie by její úlohu v ději dokázali rozklíčovat snáz, ale pro Středoevropany je tu aspoň dostatek krve, brutalit a všelijakých nepěkností. Co vše musí dívka obětovat, aby byla rodina opět pohromadě? Alegorie tragiky globálního konfliktu, který rozdělil rodiny i na druhé straně zeměkoule, je místy působivá, jindy však nudná a přešlapující na místě. Lze ji připodobnit ke Smrtelnému zlu: Probuzení, Těm druhým či Faunově labyrintu, ze všech titulů si však nebere to nejlepší a nakonec tak zůstává jen částečně uspokojivým zážitkem. ()

pornogrind

...Co se stalo včera večer Talo? Někoho jsem potkala, matko. Vílu... Celkem hezký pojmenování pro někoho kdo jim zničil život. Ikdyž rozhodnutí to zásadní rozhodnutí bylo na Tale. Za mě ale rozhodně zajímavej příspěvek do hororových vod. Neřekl bych přímo pro okrajový publikum ale jde o snímek kterej prostě může sednout a nemusí. Mám k němu nějaký menší výhrady ale určitě převládají pozitiva. 4hvězdy. ()

Remedy

Primární pohádkový motiv je fajn, bohužel samotné vyprávění má tolik wtf momentů, že na konci zůstane taková pachuť původně nezamýšlené parodie. Sice se to tváří jako nezávislá festivalová žánrovka, nicméně vyjma hutnější atmosféry (a to navíc zřídkakdy) se zde nic dalšího příliš pozitivního nenachází. Takový recyklát všeho již dávno viděného, který nemá moc povedené masky. Půlnoční projekce v KV jsou holt buď a nebo :) [45%] [MFFKV 2023] ()

*CARNIFEX*

Filipíny toho doposiaľ v rámci žánru veľa neponúkli, pričom aj pokus v tejto podobe, spadá do kategórie snaživých, no neplnohodnotných. Jeden by si myslel, že sa dočká nejakého gore a potokov krvi. Bohužiaľ, nič také sa nekonalo, no komu stačí príbeh a snaživá atmosféra, tak ten možno spokojný bude .. ()

darkrobyk

Odhlédnu od zdejšího obsahu, který je zmateným blábolem. Rok 1945. Blíží se konec 2. světové války. Filipínská rodina to nemá lehké, protože země je obsazena Japonci. Otec se tedy snaží s Japonci vycházet dobře, což nelibě nese jeho žena. Dcera Tala je zvědavá, a tak se přes zákaz vydá do tajemného lesa a navíc s sebou vezme i mladšího Bayaniho. Setkání s vílou se stane osudové a Tala ohrozí rodinu v době, kdy otec musel odejít a ona měla zůstat s bratrem a matkou poslušně doma. K tomu je zde ještě služka Amor, co má nekalé úmysly. Důležitou roli hrají cikády, které jsou spojené s magickou silou víly. Škoda, že víla vypadá jako z ruské pohádky 60. let, byť kostým hezký je. To nakonec není podstatné, důležitější je, co Tala pod jejím vlivem činí. Zajímavý je nápad s ptáčetem. Potemnělý vizuál, tajemná atmosféra. Jako minus vidím, že se film neskutečně táhne. Než Tala dojde ke schodům a sejde je, uplyne celá věčnost. Kdyby měl film větší švih, hodnotil bych výše. Obecně mi pomalé filmy nevadí, vadí mi utahané. Přesto děkuji velice Ratchetce za tip a pomoc, jelikož úplně špatný film to není. 3,5* ()