Sestry z dymovej sauny

• Česko Sestry z kouřové sauny (viac)
Estónsko / Francúzsko / Island, 2023, 89 min

V šere estónskej dymovej sauny, fenoménu, zapísanom v zozname UNESCO, zdieľa niekoľko žien svoje najskrytejšie tajomstvá a intímne skúsenosti. Starodávnymi rituálmi zmývajú hanbu, ukrytú vo svojich telách, a vďaka pocitu sesterskej spolupatričnosti znova získavajú silu. Dokument Anny Hints, ocenený cenou za réžiu na festivale Sundance, je mystickou výpravou do priestoru, kde človek môže slobodne čeliť vnútorným démonom a úzkostiam. (Filmtopia)

Pjenkys

Obsahuje spoilery. Jak jsem se na ten film těšil, tak jsem z něj zklamán. Nechci ubírat vážnosti témat, která na diváka navalí, ale nutnost zmínít na začátku každé recenze a každé prezentace, že kouřová sauna patří mezi památky UNESCO a že se děj odehrává v takovém místě, je jasný záměr a klam distributorů a producentů, jak filmu dát vážnost. Můžeme chválit způsob, jakým je příběh vyprávěn, ale vzhledem k obsahu, je to irelevantní. Snímek neví, co chce být. Pokud to má být artový film, pak si vzal příliš těžká témata k vyprávění. Pokud ne, tak sem netahejme kouřovou saunu a UNESCO. Ale zapomeňme na to, že to filmaři zneužili ke zviditelnění a zamysleme se o čem film je. Několik žen v pokročilejším věku si vypráví svoje nejstrašnější příběhy ze života. Bez oddychu, jeden za druhým. Jeden příběh je o babičce, kterou kope děda do hlavy, ale ona ho má ráda (jo a všichni ji varovali, když si ho brala), v jiném se smějou a říkají, že je škoda, že nedostávají žádné dick picky, aby vzápěti vytáhly dvojnásobné znásilnění a všechno, co jde, tímhle extrémním zločinem na konci úplně udusily. A já zůstávám po filmu zmaten. Mě zajímal obyčej kouřových saun. S odstupem času jsem dospěl ke dvěma věcem, co by asi mohlo být výpovědí filmu. Lidem, kteří mají těžký život, se stává podstatně víc špatných věcí, než si běžná společnost představuje. A druhá, že ženy s takovými zkušenostmi by měly hlavně konfrontovat svoje matky, udělat tlustou čáru za dobou minulou a v lásce vychovávat svoje děti. Ale i v lásce k mužům. A nebo ne, když muži můžou mlátit a znásilňovat? Co je vlastně větší problém, že se znásilnění stalo, nebo že matka tohle nevěří své patnáctileté dceři, která dva dny nebyla doma? A nebo to bylo všehno nějak jinak? A můžeme vůbec ovlivnit patologického zločince, který unaší a znásilňuje ženy? To se těžko někdy podaří, podobně jako se nedaří vymítit vrahy. Asi bychom ale dokázali ovlivnit sami sebe, abychom se nechovali tak neohleduplně, jako se chovaly matky k postavám v tomto filmu. To ony mohly zabránit únosu dalších žen stejným pachatelem, to ony matou své vnučky, když chodí brečet na hrob maželovi, který je celý život mlátil, to ony jsou pak vzorem pro to, že jimi vychovávané dcery si najdou kluka, který je pošle na potrat a odejde, protože má s klukama domluvený pivo. Opravdu doufám, že tohle není běžný obrázek života ženy. Že je to naprostá výjimka a že bychom našli i podobně zničené muže, mohli si vybrat podobně zajímavé prostředí a natočit podobně těžký dokument bez cíle. A já se jen bojím, že až budou někteří lidé odcházet z kina, že si budou říkat, jak jsou ty chlapi strašný svině a jestli budou, tak ten film pro mě selhává ve všem, co měl kdy dělat. ()

Crayve

Hodinu a pol pozerať na ovisnuté cecky a počúvať príbehy žien, ktoré boli hlúpe za mlada - nič iné než nuda a strata času. ()

Pignon

AI spíchla scénář podle osnovy pro vítěze Sundance. Nic nového, nic hezkého, nic vtipného. LESBY: ano UTLAČOVÁNÍ ŽEN: ANO ZNÁSILNĚNÍ: ANO NÁSILNICKÉ CHOVÁNÍ MUŽŮ: ANO MENSTRUACE: ANO EXOTICKÉ PROSTŘEDÍ PRO AMERICKÉHO DIVÁKA: ANO ()

alienable

Umělecká oslava ženské duše a těla, plná světla, tepla, vody a těžkých životních příběhů. Zasáhla mě neobyčejně hluboko. Po skončení titulků všichni v sále ještě dobu tiše seděli. Filmařská dokonalost. ()

Tenzo

Na chození do kina moč casu nemám. Ale dneska jsem dostal tip na tento film od kamarádky. Neuvěřitelně krásně nasnímané drama. Hudebně i zvukově rovněž paráda. Není to pro každého, protože se tu jen mluví. Převážně monologem.Co nechápu je rating 18+. Co je důvodem? Že by záběry na nahé ženy nemající dokonalou postavu jako z pornofilmu? 5 nahých žen v sauně probírá život. U toho záběry na těla. Povadlá prsa, celulitida, sem tam obezita, nebo hubená žena co má pokrčenou kůži na břichu. Prostě normální těla. To je bohužel velmi časté a vidím to u žen okolo sebe. Ten stres z nedokonalosti, diktovaný okolím.Věřte, že většina holek na fotkách co fotím, má pocit, že mají hroznou postavu a nebo jsou dokonce tlusté i když mají postavu na hranici vychrtlosti. A ty co jsou trochu při těle se fotit nechtějí vůbec. Vlastně i v tomto filmu mají obličej v záběru jen ty štíhlé. Důvod neznám. Možná stud dané ženy. Nebo záměr režisérky. Nevím. ()

Thane

To je tak kdyz se clovek tesi a mysli si ze se mu to bude libit...no nelibilo...kdyz by mel clovek vymyslet z fleku traumata kteryma zensky prochazej tak by vymyslel asi presne tyhle. Zpusob podani spolu s rymickou z toho pak navzdory stopazi udelalo zazitek temer na umreni. ()

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

10.12.2023

V sobotu 9. prosince proběhl v Berlíně 36. ročník slavnostního předávání Evropských filmových cen, které každoročně pořádá v Německu sídlící Evropská filmová akademie. Vítězným snímkem večera se bez… (viac)