Full River Red

• Čína Man ťiang chung (viac)

Vavča

Stále jsem rozpolcen, jak tento film chápat, hravá subverze smrtelně vážného tématu, nebo chtěný žánrový veletoč? Námětem je smrt generála (Jue Fei) 1146, který chtěl, aby jižní dynastie Song bojovala s Džurčeny. Generál je 4 roky po smrti a  kancléř Qin Hui (geniální Lei Jiayin) má řešit diplomatická jednání s dynastií  Ťin na pohraniční pevnosti. Jenže velvyslanec zemře a vyšetřování se rozbíhá, kdo chce krach jednání a případně smrt kancléře. Film ukazuje naprosto schizofrenní atmosféru, která v nejvyšších mocenských kruzích panovala. nikdo si nebyl jist životem. Jenže jak se ukáže, to že si myslíte, že je proti vám vedeno spiknutí a nemůžete ho prokázat, neznamená, že po vás už někdo nejde, jen nevíte, jaká má být finální hra. Z černohumorné, slapstickové atmosféry se postupně divák dostane do vod vlasteneckého patosu a rafinovaných spiknutí, tragických lidských osudů, silných emocí.  Film je to náročný, subverzivní, dlouhý a komplikovaný, stejně jako současná situace pro filmaře v Číně. Ne že by ve filmu nebylo nějaké to klopýtnutí a kopanec, ale nakonec se vám vaše trpělivost bohatě vyplatí. V Číně vydělal skoro 700 mil., takže hit. Ve světe se však obávám neuspěje, ani u místních diváků, kteří jsou obeznámeni s asijskou produkcí, jelikož tohle je mimo jejich obvyklý vzorec toho, co běžně vidí. Nicméně Yimou Zhang je podle mě zpátky ve vrcholné formě a když strana, šílený kormidelník dovolí určitě nám může ještě natočit zajímavé filmy. ()