Dunaj, k vašim službám

Slovensko, (2023–2024), 112 h 20 min (Minutáž: 20–60 min)

Rok 1939. Dunaj - nový obchodný dom na Slovensku, otvára svoje brány a stáva sa symbolom modernej doby. Súčasne je vyhlásený Slovenský štát a krajina je uvrhnutá do neistoty a strachu z možnej vojny. Dunaj je však plný ľudí, ktorých sny a odvaha sú silnejšie než hrozby zvonku. Tri mladé predavačky na oddelení módy – Klára Zacharová (Kristína Svarinská), Eva Dušeková (Petra Dubayová) a Alena Valentová (Lesana Krausková) tu prežívajú prvé lásky, formujú nové priateľstvá a neoblomne hľadajú cestu k svojmu šťastiu. Odvážna Klára sa pokúša začať nový život s falošnou identitou, ale temná minulosť ju neustále dobieha a stojí v ceste jej novej láske. Temperamentná Eva túži po kariére slávnej speváčky, ale cestu k úspechu jej komplikujú city. Plaché dievča z malého mesta Alena dostáva príležitosť predviesť svoj výnimočný cit pre módu, ale zamotáva sa do intríg v obchodnom dome. Ich tri príbehy sa prepletajú naprieč všetkými poschodiami obchodného domu, od brigádnikov, ktorí na skok prejdú bránami Dunaja, až po riaditeľstvo na najvyššom poschodí. Zdanlivo odlišní ľudia tu pod jednou strechou hľadajú cestu k šťastiu v jeho rozmanitých podobách a čelia nástrahám ťažkých čias, ktoré so sebou nesú neľahké rozhodnutia a nečakané životné zmeny. Dunaju vládne rodina Kučerovcov, ktorú tvoria priamočiary a zásadový otec rodu Rudolf (Emil Horváth), jeho manželka a pokojná sila rodiny Edita (Zdena Studenková), dcéra a dvaja synovia. Mužskými pokračovateľmi rodu sú Leopold (Tomáš Maštalír), pripútaný po páde z koňa na invalidný vozík, a najmladší Peter (Marek Rozkoš), charizmatický cestovateľ a magnet na ženy. Do čela riadenia rodinného klanu sa však derie predovšetkým ich sestra Irena (Barbora Andrešičová), bystrá, ostrovtipná a ambiciózna žena, ktorá žije v ochladnutom vzťahu so svojím manželom Imrichom (Ivan Šándor). (TV Markíza)

Recenzie používateľa Arsenal83 k tomuto seriálu (67)

Episode 7 (2024) (S05E07)

Najhnusnejšia postava snáď končí a nie, nie je to Holubec. Je to tá, ktorej sa asi šikovne zbavia kvôli Lets Dance. Pre ňu len dobre, lebo už mala tie oči tak blízko, že jedného dňa by v Dunaji hrala Kyklopa. ()

Episode 8 (2024) (S05E08)

Dvaja ukrývajúci sa Židia nemajú ani páru o chémii, fyzike, poriadnom odboji, ale rozhodnú sa vyrobiť bombu. A kde sa v 40-tych rokoch 20. storočia nachádzajú také cenné informácie? Samozrejme v knižnici 😆 Normálne, dobre, že nie na nástenke návod nie je zavesený. Ešteže vtedy neboli kozosúložníci takej výbušnej povahy. To by ISIS vznikol desiatky rokov skôr. A po kľúčové informácie by chodili do bratislavskej bibliotéky. ()

Episode 9 (2024) (S05E09)

Dunaj už spôsobuje permanentné zívavé záseky ako po piatom boostri, ale predsa som sa ako neštudovaný chemikus niečo z tohto odboru naučil: na výrobu bomby stačí jeden vstup do bratislavskej knižnice + brigádnička, čo vie čítať + času asi tak na pol smeny (ale veď vonku sa aj tak neoplatilo chodiť, keďže chlastať mohli, ako vidíme, len gardisti) + to najnevyhnutnejšie: MAŽIAR. Keď som tam videl, ako tam ten chytrý chlapec zostrojuje bombu na odpálenie celého vlaku tĺčením polievkového korenia, pod jačmeň sa mi okamžite natisli slané kropaje z toho dojatia, že ako vpredu sme vtedy boli. ()

Episode 10 (2024) (S05E10)

To má ten Fašiang v scenári, alebo mu treba permanentne šťať, že tam vykonáva poloventilačné herectvo a pri rapotaniu replík sa krúti zo strany na stranu jak na nejakej točni? Štáb by mal urýchlene zamestnať urológa. ()

Episode 11 (2024) (S05E11)

Dunaj ponúka stále napínavejšie scény, žlčníkové kamene a šitie uniform nadzvukovou rýchlosťou, takže náckovia budú lek kukať jak puci, ako rýchlo im to ušili po príchode jedného 70 ročného brigádnika. Najväčšie rozbúchanie srdca ale nastúpilo hneď na začiatku, kedy gardisti prevalcovali pol Bratislavy, aby našli jedného chlapca ukrytého v skrini, no odnesie si to Polnišová, pretože tá sa, pochopiteľne, do skrine nevošla. Už vtedy ten nábytkársky priemysel nestál za veľa, veď niektoré skrine boli široké len dva metre. ()

Episode 12 (2024) (S05E12)

Tak nebol to žlčník, ale slepé črevo. Také slepé, ako päťhviezdičkoví hodnotitelia tohto nehistorického paškvilu. ()

Episode 13 (2024) (S05E13)

Na moje prekvapenie celkom dobre zahraný výbuch. Teda jeho vlna, kde Koleníkovi skoro mokasíny z laby vypadli. V každom prípade tí prednostovia stanice asi nemali nikdy všetkých 5 pokope. Keď na teba nacistický dôstojník reve ako zmyslov zbavený, že priorita je vypravenie ich vlaku s muníciou a ty necháš odpískať najprv osobák do Zlatých Moraviec, to už je podozrenie na poruchu schopnosti kognitivity. ()

Episode 14 (2024) (S05E14)

V podunajskej telenovele sa podľa očakávania konečne po 30 častiach z polofarára stáva už len polo, a tak ako Marco Polo pomaličky brázdi z temného údolia celibátu k posvätnej hore Blaník, v tomto prípade k blaníku panenskému a čaká, kým sa mu jaskyňa otvorí. Možno to však potrvá ďalších 30 častí, lebo správny kľúč podľa výrazu evidentne nemá. ()

Episode 15 (2024) (S05E15)

V telenovelovom sparne sa v Dunaji až tak veľa toho neudeje, okrem toho, že si človek uvedomí, že medzi wehrmachťákmi boli aj dobrí ľudia, len museli stratiť pamäť. A ešte je tu jedno obrovské napätie: bude seminarista nakoniec semináriť, alebo semänáriť? ()

Episode 16 (2024) (S05E16)

Tak od semänáru sme zase bližšie k semináru. To sú ale drámy! ()

Episode 19 (2024) (S05E19)

Dunaj nám opäť ukázal hrôzy fašizmu na Slovensku, ktoré sa vystupňovali do takej miery, že židia potrebovali povolenky a certifikáty, aby vôbec mohli pracovať! Človek si ani nevie predstaviť, aké obrovské utrpenie museli znášať ľudia, ktorí potrebovali nejaké papieriky len na to, aby ich pustili do práce, do obchodu, na úrad. Ako vravím, jedná sa o bezprecedentný fašistický útlak, ktorý nemá obdoby. Doba bola taká desivá, že si človek nemohol taký papierik len tak sfalšovať ako covid pas. ()

Episode 20 (2024) (S05E20)

Konečne trocha krimi roviny do tej telenovely, lebo ľúbostný život predavačiek už začal chytať plesne. Pozorné oko markizáckeho diváka si však určite všimne neuveriteľnú sci-fi rovinu, o ktorej sa v knižkách len tak nedočítate. Ono totiž, kým Emil Horváth na konci minulej časti prišiel z Dunaja aj s celou rodinou domov a tam načapal Hajduho ako sa ožiera, na začiatku tejto časti je Emil Horváth v tom istom čase zase v Dunaji, aby bol svedkom vraždy. Ale keďže mi chytrí markizáci dobre vieme, že to nemôže byť chyba scenára ani réžie, dostáva sa nám obrovského odhalenia: Slováci boli prví na svete, ktorí dokázali teleportovať človeka. ()

Episode 1 (2024) (S06E01)

Zaujímavé historické informácie sa v tom Dunaji človek naučí. Ani najdocentovanejší profesor dodnes nevedel, že to bolo v Slovenskom štáte tak, že hocijaký klobučnícky gardista rozkazoval šéfovi tajnovi polície, priam s ním zametal ako s prašivou handrou. Ako v skutočnosti fungovala Ústredňa štátnej bezpečnosti, o tom viac tu, alebo samozrejme môžeme veriť fantáziam v Dunaji. Ďalšou zaujímavou scenáristickou vsuvkou je výrok "dnes, keď je front stále bližšie k Slovensku..." A to sa bavíme o cca jari, lete 1941? Textiliar Kučera je tak asi nejaký Nostradamus, pretože do zimy roku 1941 sa zdalo, že Nemecko a Wehrmacht v Európe nič nezastaví a prvýkrát k miernym ústupom na východnom fronte dochádzalo v roku 1942 a definitívne posúvanie frontu až po prehranej bitke pri Stalingrade 2.2.1943. Ale tak historické záznamy sa samozrejme môžu mýliť. Scenáristi Dunaja vedia lepšie. ()

Episode 4 (2024) (S06E04)

Konečne došlo k útoku na Pearl Harbor a hoci sa to stalo 7.12.1941, v Bratislave po zime či nejakom ochladení ani stopy. Asi bolo už to globálne otepľovanie. V Dunaji sa ale z tejto udalosti tupo tešia, ako keby šlo o niečo pozitívne, čo tam pár masakrálnych výbuchov a 2400 mŕtvych. V ich očiach ale áno, ide o niečo skvelé, lebo vraj "konečne naši osloboditelia Američania vstúpia do vojny!" Ešte netušia, že o pár rokov budú tých "osloboditeľov" vítať slovami "spasiba". ()

Episode 7 (2024) (S06E07)

V Dunaji sa dejú brutálne mirákle! Človek žasne nad vtedajším stavom vedy. To keď Holubec leží ochrnutý v posteli a musí ho kŕmiť manželka, pretože on nedokáže rukou zdvihnúť ani lyžicu. A kŕmi ho síce poskromne, asi 1 mililiter aj s rozvarenou rezankou na hlt, ale zrejme šlo o zázračný elixír, pretože už v ďalšej scénke Holubec pohotovo chromú ruku vymení za ruku skákalku a normálne dvihne telefón. Avšak miráklom nie je koniec! Hoci jeho ženuška vytrhla telefón zo zástrčky, tak v ďalšej scéne Holubec tým istým nezapojeným telefónom už bezpečne vytočí číslo a telefonuje, čo je neklamný znak toho, že práve v Slovenskom štáte vznikli prvé mobilné zariadenia. Predpokladám, že v takomto tempe vozičkár Holubec bude v ďalšej časti už skákať na dvore s deťmi gumu a v prestávke si ešte zastepuje ako Jirka Korn v Lucerne od radosti, že práve predal 10 paušálov na Nokiu 3310. ()

Episode 8 (2024) (S06E08)

"A chromí vstávali, hluchí počuli, mŕtvi vstávali". Síce to znie ako citát z Biblie, ale to je Dunaj. Minimálne v tej časti o chromých. Takú neuveriteľnú expresnú rehabilitáciu však nevideli ani v tom Svätom Písme. Tu si drahý Holubec šnúrkou, opakujem, šnúrkou, normálne špagátom, ponaťahoval prsty, opakujem, prsty na nohách, a zrazu je z ležiaka chodec. Na Veľkú noc tak odporúčam už púšťať len túto a predšlú časť z Dunaja, väčší zázrak svet ešte nevidel. No a zaujala ešte jedna veta: "Musíme zabrániť, aby sa šírili falošné informácie!!!", rozhodne povedal nikto iný ako šéf Hlinkovej gardy. Ech, odkiaľ počúvame tú istú vetu dnes? Gardistov už niet, tak to prevzal Brusel, progresívci, Remišová? Nechce sa mi veriť. ()

Episode 10 (2024) (S06E10)

Zázračné terapie v Dunaji sa potvrdili, ide o gardistické Lurdy. Ochrnutý Holubec najprv ťahaním povrázka omotaného okolo prstu na nohe vykonal zázrak a za deň sa z chromého stal chodec. Zatiaľ len o barlách. Tentokrát nastal mirákl ešte ohromujúcejšieho charakteru. Kým sa Holubec ledva opiera o barly hore v kancelárii, odrazu príde prestrih a o dve minúty je už dole v predajni, lenže aký to údiv - žiadne barle a on si tam krepčí a pochoduje, ako keby sa so Zátopkom už pripravoval na olympiádu! Vždy som tvrdil, že ide o historicky, akurátnosťou a scenáristickou vycibrenosťou o mimoriadny seriálový počin! ()

Episode 11 (2024) (S06E11)

V Dunaji dali silnú vsuvku o Ukrajine. Že sa tam rodili skutoční géniovia, ale žiaľ, všetkých inteligentných vyhubil súdruh Stalin. Čiastočne pravdivé, inteligentných tam veľa neostalo, keď sa v tom čase oslavovali banderovci a šuchevičovci. Škoda, že okrem umeleckej sily Ukrajiny si scenár nespomenul aj to, ako sa tam nacisti oslavovali a vítali ako osloboditelia a čo sa tam v skutočnosti po príchode Wehrmachtu dialo a že so židmi to v tom čase bolo práve na Ukrajine násobne horšie ako na Slovensku, ktoré zobrazujú ako fanaticky antisemitské. Na to už nezvýšil čas. Alebo skôr, neprišla odvaha, nehodí sa do krámu hovoriť pravdu zo všetkých strán. ()

Episode 12 (2024) (S06E12)

Historickí diletanti už nemajú medze v ničom - tu môže písať scenáre aj hocijaký brigádnik, čo nevie čítať ani z wikipedie, nie to ešte mať nejaké znalosti z dejín a dávať ich do historického kontextu v historickom seriáli. Tak napríklad tu sa dozvieme, že v roku 1942 v nemocnici nepoznajú transfúziu krvi, iba jedna pani doktorka povie, že ona to pozná, že v zahraničí to robievajú. Snaha poukázať na zaostalosť Slovenska naráža na odpor už pri prvom googlovaní, kedy človek za 0,3 sekundy zistí, že prvá transfúzia krvi na Slovensku sa robila už v roku 1923 a nedávno k tomu vydala Národná banka aj pamätnú mincu. Ale čo čakať od "supervízorky scenárov", akejsi Evity, ktorej vedomosti siahajú len k príbehom o milenkách, prostitútkach a profesionálnych posteľných preskakovačkách? ()

Episode 13 (2024) (S06E13)

"Z frontu sa ešte nikto nevrátil živý", hlásia v Dunaji. Ústav pamäti národa však píše, že v tomto čase malo Slovensko padlých počítaných na pár desiatok z celkového počtu vyše 50 000 vojakov. A hej, nebrali tam hocijakých nevysvätených farárov, aby bojovali pomaly pri Stalingrade. Ale v Dunaji asi "scenáristi" lepšie vedia. ()