Reklama

Reklama

Dunaj, k vašim službám

(seriál)
Slovensko, (2023–2024), 112 h 20 min (Minutáž: 20–60 min)

Série(6) / Epizódy(113)

Obsahy(1)

Rok 1939. Dunaj - nový obchodný dom na Slovensku, otvára svoje brány a stáva sa symbolom modernej doby. Súčasne je vyhlásený Slovenský štát a krajina je uvrhnutá do neistoty a strachu z možnej vojny. Dunaj je však plný ľudí, ktorých sny a odvaha sú silnejšie než hrozby zvonku. Tri mladé predavačky na oddelení módy – Klára Zacharová (Kristína Svarinská), Eva Dušeková (Petra Dubayová) a Alena Valentová (Lesana Krausková) tu prežívajú prvé lásky, formujú nové priateľstvá a neoblomne hľadajú cestu k svojmu šťastiu. Odvážna Klára sa pokúša začať nový život s falošnou identitou, ale temná minulosť ju neustále dobieha a stojí v ceste jej novej láske. Temperamentná Eva túži po kariére slávnej speváčky, ale cestu k úspechu jej komplikujú city. Plaché dievča z malého mesta Alena dostáva príležitosť predviesť svoj výnimočný cit pre módu, ale zamotáva sa do intríg v obchodnom dome. Ich tri príbehy sa prepletajú naprieč všetkými poschodiami obchodného domu, od brigádnikov, ktorí na skok prejdú bránami Dunaja, až po riaditeľstvo na najvyššom poschodí. Zdanlivo odlišní ľudia tu pod jednou strechou hľadajú cestu k šťastiu v jeho rozmanitých podobách a čelia nástrahám ťažkých čias, ktoré so sebou nesú neľahké rozhodnutia a nečakané životné zmeny. Dunaju vládne rodina Kučerovcov, ktorú tvoria priamočiary a zásadový otec rodu Rudolf (Emil Horváth), jeho manželka a pokojná sila rodiny Edita (Zdena Studenková), dcéra a dvaja synovia. Mužskými pokračovateľmi rodu sú Leopold (Tomáš Maštalír), pripútaný po páde z koňa na invalidný vozík, a najmladší Peter (Marek Rozkoš), charizmatický cestovateľ a magnet na ženy. Do čela riadenia rodinného klanu sa však derie predovšetkým ich sestra Irena (Barbora Andrešičová), bystrá, ostrovtipná a ambiciózna žena, ktorá žije v ochladnutom vzťahu so svojím manželom Imrichom (Ivan Šándor). (TV Markíza)

(viac)

Recenzie (15)

freddy_k odpad!

všetky recenzie používateľa

Seriál na spôsob juhoamerických telenoviel, kde sa snúbia naivné predstavy o tom, ako to asi mohlo vyzerať za čias Prvej SR, s arogantnou drzosťou tvorcov, ktorí zjavne majú divákov, ktorým je seriál určený, za mentálne retardovaných, čo vzhľadom na pomerne kladné ohlasy, nebude ďaleko od pravdy. Karty sú tu rozdané jasne v neprospech zástancov slovenskej autonómie, zatiaľ čo u protistrany to vyzerá, že kandiduje na titul Dobroser milénia. Tomu samozrejme zodpovedá aj výkon prítomných ochotníkov na čele s Emilom Horváthom ml., pri ktorom má človek pocit, že hrá celý svoj profesijný život jednu a tú istú postavu s tými istými charakterovými vlastnosťami, takže sa tam o nejakom výnimočnom hereckom výkone moc hovoriť nedá. Zhrniem to prosto tak, že je DkVS kolosálna kokotina. ()

maxxxim odpad!

všetky recenzie používateľa

Prosím vás, povedal by niekto tým našim varechám, že hranie v televíznom rozhraní nie je to isté ako hranie v divadle, ktoré si vyžaduje úplne iné výrazové prostriedky a prejav? Kvalitne amatérske, a to človek nevidel ani obraz z tej hovadiny, čisto založené na kvalifikovanom odhade vychádzajúcom z upútaviek vysielaných tými nešťastníkmi pomedzi iné kvalitné formáty. ()

Reklama

jurajpower odpad!

všetky recenzie používateľa

Biedne herecké prejavy korunujú nezmyselné zápletky, vymyslené príbehy  a dejové zvraty. Najsmutnejšie na celom je to, že si tvorcovia vymýšľajú históriu. Napriek tomu, že obdobie fašizmu prinieslo množstvo tragédií tvorcovia sa uchýlili k jalovému prekladu českej predlohy, ktorá sa ani doma nestretla s pochopením. Malo to skončiť druhou sériou ako v Česku. To čo zosmolili v trojke a štvorke spolu s biedou hereckých preafektovaných prejavov prerazilo pomyselné dno našej tvorby. ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Konečne je tu seriál o najfašistickejšom štáte na svete, lebo na svete si nikto nesype toľko popola na hlavu ako Slovensko. Ani Nemci, Španieli, Taliani, Maďari, rôzne juhoamerické diktatúry, či seppukári z krajiny vychádzajúceho Slnka nemali na ten slovenský fašizmus. Iné dejiny sme ani nemali. Aspoň teda podľa libtardov. Ale inak výborne zahrané Koleníkom, ten esesácky ksicht som mu aj uveril. Svarinská zas len neusporiadane hýbe perami, herecká poloha je na úrovni omietaní ksichtu trojcentrimetrovým gitom, no zaujať vie len ohnutým obočím buď v strachu, alebo z neželaného úniku moču. Studenková je zase presne tam, kde má byť. Nóbl matróna, čo neznáša chudobu, taká je vlastne aj naživo a vlastne ona tú druhú svetovú aj zažila. Len kameru by mali na ňu dávať len z diaľky. Samozrejmosťou sú historické chyby takého rangu, že sa proste len človek môže scenáristke typu Evita a nejakému 24-ročnému holobriadkovi Hofericovi len vysmiať, pretože majú vedomosti na úrovni leporela. Slovenský štát bol vyhlásený dopoludnia a nie večer, ako tu Filip Tůma vykríkne, pár dní predtým bol Homolov puč a situácia v Bratislave bola neistá, určite sa tam nerobili také večierky. V seriáli sa bežne rozpráva o Košiciach či Lučenci ako o slovenských mestách, pritom už patrili od roku 1938 Maďarsku. Skôr by som sa dopočítal na koniec čísla pí, než by som spočítal historické chyby tu do očí tak bijúce. Woke scenáristi ostali neprebudení a dejepisnú knihu videli maximálne tak vo výklade, ale nakoniec si aj tak radšej kúpili SMEtiarov alebo Denník Nenávisti. No a vďaka Polnišovej vieme, prečo humoristická relácia Kredenc skončila. Ona ho totiž zožrala. ()

Evan7 

všetky recenzie používateľa

Na začiatku som sa potešil, že konečne seriál z historickej doby, ale časom som zistil, že to je iba okrajovo. O vojne sa iba spomína, aj o Židoch, ale nič svetoborné sa tu nestane. Je to telenovela pre ženy. Nakoniec všetko dobre dopadne. Chvíľu je niekto vo väzení, potom sa z neho rýchlo dostane a pokračuje tam, kde bol. Oceňujem peknú výpravu. ()

Galéria (361)

Zaujímavosti (14)

  • Konferencia vo Wannsee je označenie pre stretnutie vysokých predstaviteľov nacistického Nemecka, ktoré sa konalo v utorok 20. januára 1942 v kaštieli na brehu jazera Wannsee blízko Berlína. Jediným bodom rokovania bola koordinácia konečného riešenia židovskej otázky, teda postup pri likvidácii Židov v Európe. Schôdza bola prísne tajná, ale po vojne bola v roku 1947 americkými vyšetrovateľmi nájdená v jednom z ríšskych ministerstiev jediná kópia zápiskov urobených na konferencii ríšskym sekretárom Martinom Lutherom. Tieto poznámky sú jediným dôkazom o konaní, priebehu i záveroch konferencie. Celá schôdza trvala asi 90 minút a zúčastnilo sa jej 15 osôb. V hodnosti SS-Sturmbannführer bol iba Dr. Rudolf Lange – veliteľ Bezpečnostnej polície a Bezpečnostnej služby (SD) pre Lotyšsko. Walther Klaus (Koleník) sa konferencie nemohol zúčastniť. (Johnny.ARN)
  • Speváčka spieva "zrýchlenú" úpravu piesne Georgea Michaela "Careless Whisper", ktorá vznikla v r. 1984. (gd12345)

Reklama

Reklama