Je to tak, přátelé! Členové Svazu Naivního Trampingu pomalu zapalují třicátou svíčku na narozeninových dortech. Nadšení pro logikou nepřekypující dobrodružné výpravy však neztrácejí. V loňském roce se proto vydali do světa potřetí, tentokrát na start offroadového moto-klání a respektovaného kolbiště bizáru jménem Gumbalkan. Zajímá tě, jaké to je krosit hřebeny Rumunska se zpoceným zadkem na palubě Škoda Felicia? Chceš se dozvědět, co rozhodně nedělat po přívalovém dešti? Nebo už taky mlsně pokukuješ po nějaké rozpadající se kraksně? (ČSFD)

DJ Lonely

Totálně našlapaný, vizuálně skvělý a hlavně vtipný. Tenhle amatérský dokument dává na prdel většině profesionální produkce. Skvělý to bylo! ()

Marcos22

Zábavně a velmi kvalitně natočený amatérský film o skupince pěti kamarádů, která se zúčastní poloorientačního nezávodního offroadového roadtripu jižní Evropou, zvaného Gumbalkan, přičemž tuto akci navíc musí dle pravidel zvládnout s rozpočtem do 25.000 Kč. Zásluhou 51 minutové stopáže a kvalitního střihu má film spád a navíc je vhodně prošpikován záběry z ptačí perspektivy, zásluhou použitého dronu, který tak dodává snímku další rozměr a hloubku. Nádherně tím zobrazuje velkolepost světa a dobrodružství, nespoutanou přírodu Rumunska a limity lidského cestování. Jedinou vadou na kráse tak, vedle občasného afektovaného přehrávání protagonistů, je nevyužitý potenciál předmětů, které jsou divákovi v průběhu sledování prezentovány. Ten očekává jejich zakomponování do příběhu (např. kytara, maketa pejska), ale ty znenadání zmizí, a již se neobjeví, což je velká škoda. Stejně tak chybí v závěru samotná pointa filmu, podstata toho, co si aktéři z cesty vyjma břišního tyfusu odnáší, a jak je to do budoucna ovlivní. I přes těchto pár nedostatků jsem se královsky bavil, celou dobu jsem měl feeling good pocit a odnáším si několik nezapomenutelných poznatků a scén – Gumbalkan, tenisáky narvané v pružinách auta, jakožto asociace ke snímku Trabantem tam a zase zpátky, potopení motoru, scenérie Rumunska a product placement DOGS GARAGE. Čtyři hvězdy. 👍 (29.01.2024, YouTube) ()