Samotného a nikdy neexistujícího Járu Cimrmana si za půlstoletí národ tak oblíbil, že po něm začal pojmenovávat ulice, školy, rozhledny, studánky, přírodní scenérie a řadu turistických míst po celé České republice. Cimrman obsadil republiku mnohem více než jakýkoliv český velikán. Ani Smetana, Dvořák, Jirásek, Němcová nebo Masaryk nedostávají v českých městech a obcích či přírodních rezervacích tolik prostoru jako Jára Cimrman. V cestopisné minisérii putuje Miroslav Táborský s herci slavného divadelního souboru po místech, která jsou spojena s otiskem světem neuznaného génia. (Česká televize)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (2)

Cimrmanovo Pojizeří (2023) (E01)

Od toho cestopisu jsem nečekal víc než jen poslední zoufalé podojení Cimrmana, aby ani nejposlednější kapka nepřišla nazmar. Mýlil jsem se? Zřejmě ne, ale faktem je, že cesta po Pojizeří pro mě byla jako pro diváka velmi příjemná. A to píšu jako někdo, kdo poslední dobou nemůže přijít Zdeňkovi Svěrákovi na jméno a kdo rozhodně není nekritický k některým z cimrmanovských her. Kamera zachytila krásné scenérie (ale dost mi vadil ten rozostřený obraz, který se vždy zaostřil až po sekundě), trochu se zavzpomínalo a došlo i na nějaké vynálezy a monology, které by v případě, že by žil Ladislav Smoljak, zřejmě našly uplatnění v nejnovějším cimrmanovském semináři, na který už nedojde. ()

Muzea a památníky (2023) (E04)

Kromě vtipných připomínek Cimrmana, ať už jde o jeho stopy, vynálezy či muzea, zde potkáváme Marka Šimona (to je ten mladej od Cimrmanů, který, jak zjišťujeme, až tak mladej dávno není, ale mluví úplně stejně jako podruh Bárta v Záskoku) a Josefa Čepelku, jenž umí věci podat stejně humorným způsobem jako jeho otec Miloň. ()