Umírající učitel pověří svého posledního žáka k prověření pěti jeho bývalých studentů, které každého z nich naučil jedné ze speciálních taktik kung-fu: Sto-nožku, Hada, Škorpióna, Ještěrku a Žábu (uvedena v názvu filmu). Tento poslední student, který zná od každého tohoto bojového stylu něco, se musí spojit ještě s jedním z výborných studentů, aby zničili ty zlé. Chtivost a proradnost následují poté, co zjistí, že někteří studenti jsou opravdu velmi špatní. Ale kterému může věřit natolik, aby se s ním mohl spojit? (Intersonic)

montel

Ve škole pěti zbraní, pověří učitel svého žáka, aby vyhledal jeho pět bývalých studentů a zjistil, zda ve světě konají dobro nebo zlo a ty zlé, aby zničil. Aby se mu to povedlo, musí se z jedním z nich spojit... Klasické kung-fu od společnosti Shaw Brothers. Zápletka je stupidní, příběh taky, ale je to koukatelné. Na kult ze stejného roku 36.komnat Shaolinu, to ale zdaleka nemá. 50% ()

solskjaer

Na tomto filmu oceňuji především tu super kung - fu atmosféru, kterou dokázali tvůrci tak perfektně vystihnout. I když jsem měl trochu smůlu, že jsem viděl verzi pouze z dabingem (mimochodem otřesným) i tak se mi film moc líbil. Začátek mi sice přijde trochu jako parodie na asijské filmy 80. let, ale to dělá ten dabing. Co mě ale trochu zklamalo, byly na můj vkus slabé, chudé a nedostatečně zvládnuté exteriéry, které byly doslova odfláklé. Také ty červené "kečupy" okolo každé druhé pusy byly trochu laciné, no ale to k těmto filmům asi patří, stejně tak jako charakteristické zvukové efekty, které sice všechny znějí stejně, ale kdo by to řešil :-) Jinak ovšem jak jsem psal, film se mi moc líbil a určitě ho vřele doporučuji! ()

HKstars

Bylo to v roce 1978, kdy už Shaw Brothers začínali mlít z posledního a někoho napadlo dát dohromady ty nejlepší borce, kteří byli ochotní podepsat smlouvu (tehdy ještě o talentované bojovníky nebyla nouze). Tak vzniknul dream team, který nadále nesl jméno podle svého prvního úspěšného filmu - Five Venoms. Philip Kwok, Lu Feng, Wei Pai, Sun Chien, Lo Meng a bonusově i Chiang Sheng. Dneska už tyhle kořeny pamatuje málokdo (to je riziko tvorby "týmových" filmů ;), ale tehdy se na ně stály fronty. Přitom stačila jednoduchá zápletka. Jeden velký učitel na smrtelné posteli (ona je to teda spíš smrtící parní koupel, ale to nebudeme řešit) prozradí svému poslednímu žákovi, že v mládí byl dost neopatrný a naučil pět svých žáků pět smrtících stylů - velerychlý styl stonožky, účinný styl hada, škorpióní styl s důrazem na kopy, akrobatický styl ještěrky a silový styl žáby, s důrazem na obranu. Žádný z těch žáků (kromě jedničky a dvojky) se navzájem nezná, všichni nosili při výcviku masky, ale všem mistr prozradil existenci tajného svitku, který má velkou cenu. Je jisté, že po mistrově smrti se ho budou chtít zmocnit a tak umírající kmet požádá svého posledního žáka, aby je tak nějak srovnal do latě (zatím se moc neřeší, že ten mladík musí nejprve zkombinovat schopnosti všech stylů a najít jejich slabiny, aby ty jedovaté potvory zneškodnil). Čekáte zřejmě, že se všichni sejdou v typickém papundeklovém městě o dvou, třech uličkách (rozpočty holt tenkrát byly nízké) a začnou se navzájem zabíjet, přesně v duchu Chehových filmů. Jenže chyba lávky. Tedy... papundekly tu jsou, ale snímek se většinu tváří spíš jako detektivka (pokud na něj koukáte s anglickým dabingem, kde je řada lapsů, stává se z toho dokonce nevyřešitelná detektivka ;). Had a Stonožka sice zabijí údajného opatrovníka svitku, jenže Škorpion ho najde rychleji. Jediný navíc nosí masku a provokuje všechny ostatní, aby se navzájem pobili. Jenže kdo z nich to může být? Kromě Hada a Stonožky je identita ostatních dlouho tajena a do hry se zapojí i podplácení a nejrůznější podrazy. Mladý student, ústřední postava děje tu funguje jako Sherlock Holmes, ale stejně nezabrání smrti Žáby, který doplatil na svou dobromyslnost. Právě na něm si Chang Cheh vybije krvelačné choutky, když už se neukopávají hlavy, alespoň dojde na mučení (v evropském stylu... Žába doplatí na existenci Železné panny). Je to překvapivé, ale tenhle film se dá doporučit hlavně díky zajímavě vystavěné dějové linii, což je záležitost, kterou u Cheha hledám až na posledním místě. Většina jeho filmů má hodně akčních scén, ale poněkud jednorozměrné hrdiny, u kterých se spoléhá na to, že je hrají důvěrně známí herci. V případě prvního filmu tomu ale tak nebylo a většina z úvodní šestky (Venomové+Chiang Sheng) tu zazářila i po dramatické stránce. To snímek dost odlišuje od té poslední vlny klasických old schoolů, protože zatímco souboje právem zestárly, tenhle netradiční přístup k vyprávění a žánrové osvěžení, to se počítá i dnes. A jinak co se týče akce - všichni se snaží, seč jim síly stačí. Dost možná vás překvapí Sun "Škorpion" Chien. Ne že by v roce 1978 nikdo jiný takhle nekopal (Hwang Jang Lee, Tan Tao Liang), ale rozhodně to nebylo zvykem. Stejně tak potěší "předchanovský" styl hada a ještěrčí akrobacie. Bohužel dobrý pocit z toho všeho vytrvale rozbíjejí typické znaky old schoolů sedmdesátých let. Vyjma hlavních cca deseti postav (některé z nich ke konci záhadně zmizí, např. soudce) stojí např. veškeří oficíři soudního dvora ve většině scén jako vystřižení z kartónu (většina z nich ani nemrká), zvukové efekty jsou příliš "cheesy" (a když to říkám u old schoolu ze sedmdesátých let, tak to něco znamená) a řadu fanoušků zřejmě rozesměje vykradená hudba z Monty Pythonů (Svatý grál). Takže jako obvykle, tohle je na pomezí mezi klasikou pro všechny a hřejivým šálkem kávy pro vyvolené gurmány. Nebudu vám to nutit, ale ani to nevypískám. Je to na vás. 60% () (menej) (viac)

MaedhRos

Spojení kung-fu, dramatu, intrikaření, téměř detektivní zápletky a trochy "wuxia" ingrediencí funguje překvapivě dobře, lehce komiksový kabátek mu svědčí - a pokud "Pět jedů" přijmete bez předsudků a zapomenete na očekávání daná deklarovaným žánrovým zařazením, je slušná šance, že vás velmi mile překvapí. Jednotlivé bojové styly jsou cool, ještě senzačnější jsou samotní bojovníci - a ačkoli "Venom mob" má na kontě i lepší bitky, než jsou ty z Five Venoms, tenhle film obsahuje pár opravdu vydařených momentů (např. Hadův parádní záklon). Chang Cheh točil svoje krvavé macho kungfárny s gustem a se zápalem pro příběh a pro hrdiny, jež spolehlivě vynahradí určité "nedostatky" (chcete-li to tak vnímat) pokud jde o sofistikovanost ve výstavbě příběhu a charakterizaci postav. Pěti jedům pět hvězdiček. Zatím bezkonkurenčně nejlepší Venom film, co jsem viděla. ()

MickeyStuma

Další z řady HK snímků s prvky kung-fu zaujímá především netlačením na pylu co se týče akčních scén, jen aby se za každou cenu neustále bojovalo. Důraz je kladen i na příběh, který je sice krapet kostrbatý, ale co se týče dramatičnosti vcelku i zajímavý. Jako jeden z mála filmů tohoto druhu tu jsou představovány různé bojové prvky, takže se vlastně jedná i o takovou menší přehlídku bojových umění. Scénář nijak nevybočuje ze zavedeného schématu, takže není čím by alespoň nějak překvapil. Má to příběh, má to děj, má to atmosféru, má to kung-fu. Co víc si přát. Ne, pecka to tedy rozhodně není, ale za shlédnutí určitě stojí. ()

• 11. miesto v rebríčku „Najlepších 50 kultových filmov všetkých čias“ týždenníka Entertainment Weekly. (Pat.Ko)
  • Had měl být původně žena (podle některých zdrojů měli dokonce Stonožka a Had být manželé). Režisér Chang Cheh ale nebyl bojovným ženským hrdinkám příliš nakloněn, takže postava Hada byla nakonec přepsána na mužskou a svěřena Wei Paiovi. (MaedhRos)
  • Představitelé ústřední šestice postav (Philip Kwok, Lu Feng, Chiang Sheng, Lo Meng, Sun Chien a v omezené míře i Wei Pai) byli prominentními protagonisty poslední generace oblíbenců režiséra Changa Cheh. Na přelomu 70. a 80. let s ním natočili slušnou řádku filmů (tzv. "Venom flicks"), jež si zejména na západě získaly kultovní oblibu. Výše jmenovaní pánové jsou fandům známi jako "(Five) Venoms" - přezdívka, kterou jim vysloužilo právě Pět zbraní (v angličtině The Five Venoms nebo Five Deadly Venoms) - první film, v němž si společně zahráli hlavní role. (MaedhRos)