The Song of Home

• Japonsko Furusato no uta
všetky plagáty
Japonsko, 1925, 45 min

honajz2

Starší japonský dlouhometrážní film (na DailyMotion je verze dlouhá 59 minut a všude jinde má přes 50, já bych to už počítal) jsem buď nenašel nebo se nedochoval, každopádně když jsem ho před lety objevil, řekl jsem si, že ho určitě vidět chci, protože to vypadá jako zajímavá rarita. A taky že byla. Vyšší hodnocení tomu sice nedám, jelikož v té době vznikaly mnohem propracovanější filmy a i o tři roky mladší Útěk do Yeda se mi líbil víc, ale za pozornost to určitě stojí. Je to vlastně jen jednoduchý příběh s lehce načrtnutým tématem rozporu moderního a starého a nejvíc z toho všeho vynikne vhled do života japonské vesnice 20.let a místy nápaditá filmařská stránka, především třeba při záběru skrze okno kočáru. Zápletka i postavy jsou zpracované dost obyčejně, SPOILER včetně závěrečného rozhodnutí jednoho ze studentů zůstat na vesnici a být farmářem, i když se objeví člověk, který by jeho a jeho chudou rodinu finančně podporoval KONEC SPOILERU, takže víc vyniká opravdu vše ostatní, ale i když se na kvalitě značně podepsala doba, i tak mají alespoň přírodní záběry stále své kouzlo a poetiku. Ale když tak nad tím přemýšlím, jestli si z toho budu něco opravdu dlouho pamatovat, tak vzhled toho (asi) profesora že závěru, jelikož vypadá doslova jak Abraham Lincoln. I fousy má také, i když viditelně umělé :D 3* ()

rivah

Film sleduje napětí, které vypuklo mezi skupinou vesničanů uvažujících o odchodu do Tokia, když se vrátí dva privilegovaní mladí studující v Tokiu na soukromé škole. Jeden z nich se uvědoměle rozhodne zůstat ve vsi. ()