Labutí jezero

(divadelný záznam)
  • Veľká Británia Matthew Bourne’s Swan Lake (viac)
Hudobný / Tanečný / Dráma / Romantický
Veľká Británia, 2019, 127 min

Klasický balet P. I. Čajkovského v choreografii a režii M. Bournese a provedení britského tanečního souboru New Adwentures... Britský choreograf a režisér Sir Matthew Bourne patří k těm nemnohým choreografům, kteří dokázali klasické baletní příběhy za použití originální hudby nově vyložit, aniž by se zpronevěřili duchu a smyslu původního díla. Dělá to nejen současným viděním příběhu, ale také současným tanečním jazykem, který je přístupný širokému okruhu diváků. Za své taneční inscenace také získal několikrát cenu Laurence Oliviera a za Labutí jezero i americkou cenu Tony Award. Jeho inscenace Labutího jezera byla poprvé uvedena v roce 1995 a hraje se v různých obsazeních stále. V tom, které bylo natočeno v londýnském divadle Sadler’s Wells, tančí roli Prince Liam Mower, mimořádně disponovaný herec a tanečník, který jako nejmladší získal cenu Laurence Oliviera za titulní roli v originálním londýnském nastudování muzikálu Billy Elliot. (Česká televize)

Amonasr

Proč ne? Nejdřív jsem byl poněkud zaskočený, zpočátku mi Bourneovo pojetí připadalo trochu jako parodie a trochu jako fraška, ale postupně to získávalo stále víc na dramatičnosti i sevřenějším tvaru, až mě to vcuclo úplně a nakonec jsem byl z představení nadšený stejně jako diváci v hledišti. Nejsem sice vždy příznivcem režisérských či v tomto případě i choreografických a významových posunů klasických děl, zpravidla je to na úkor původního záměru či sdělení autora, ale v tomto případě by snad Čajkovskij jako skrytý homosexuál, který se v životě musel  sám rvát s podobnými démony, přimhouřil laskavě oči a třeba by uznale pokýval i hlavou, kam už se dnes posunula společenská atmosféra v přijímání různých nejen sexuálních odlišností. Alespoň tedy mimo Rusko samotné, z čehož by možná Čajkovskij vzápětí opět posmutněl. Fenomenální taneční a herecké výkony byly ozdobou tohoto představení. ()

bohemia_regent

Zdá se to neuvěřitelné, ale autor-titulkář názvu pořadu ve verzi České televize není schopný ani správně opsat příjmení hlavního autora baletní inscenace. -------- V titulcích pořadu uvedeno: český název (s chybou v příjmení choreografa) Labutí jezero v choreografii Matthewa Bournese; režie Ross MacGibbon; divadelní režie Matthew Bourne. ()

sehe

Krásne.Môžme byť aj 100 rokov naučený na klasiku Labuťka,a potom príde takéto nádherné iné poňatie Čajkovského hudby. ()