Apolonia, Apolonia

• Dánsko Apolonia, Apolonia

Všeobecne uznávaný dánsky film v koprodukcii HBO (zvíťazil na festivale Jeden svet v Prahe, ale aj v Sofii a Hongkongu a predovšetkým na festivale IDFA v Amsterdame). Charizmatickú francúzsku maliarku Apoloniu Sokol sledovala dánska dokumentaristka Lea Glob trinásť rokov. Dokáže sa umelkyňa presadiť vo svete súčasného umenia, ktorý je často spätý s tvrdým biznisom? Apolonia vyrastala v chátrajúcom parížskom divadle v rodine excentrických umelcov a bohémov. Teraz študuje na prestížnej umeleckej škole. Mladá žena na vlastnej koži zažíva dilemu umelca, ktorý chce tvoriť, ale musí sa aj živiť. Kompromisy, ktoré je nútená robiť, sa týkajú nielen jej tvorby, ale aj rozhodnutia opustiť svoje korene. (HBO Max)

Aljak

O tejto umelkyni som predtým veru nepočul, no ak by som s jej tvorbou prišiel niekedy do kontaktu, určite si spomeniem na tento dokument. Apolonia je skutočne svojská osoba, a vďaka rozsiahlemu časozbernému zámeru jej kamarátky ju za tých 13 rokov celkom dobre spoznáme. Prekvapilo ma, že jej tvorba je pomerne nestabilná, a skáče od štýlu k štýlu, dokonca aj v rôznych kompozíciách a formách. Nie som síce fanúšikom tohto typu moderného umenia, ale dokument ma celkom bavil, teda určite aspoň na 3* ()

rivah

Dokument sledující život a tvorbu mladé malířky v Paříži i jinde....Jejímu snu o dosažení věčnosti skrze tvorbu se můžeme usmívat.(max.50%) ()

deftmouse

Asi ne úplně dotažené dílo, co se týče koncepce a jejího naplnění, ale mně osobně často stačí pro silný zážitek fragmenty témat, náznaky motivů a celková útržkovitost, kterou si můj mozek přidá do mozaiky života, kterou si od začátku skládá. Dokument je paradoxně nejsilnější v nich, což samozřejmě znamená, že je to mizerný dokument, ale tak už to u časosběrných věcí nezřídka bývá. ()

marek29

Navzdory mnohým prsa odhalujícím záběrům a díky přírodně vzhlížejícím podpažím, jakož i vďaka srůstajícímu obočí a tam dole taky bush kam se podíváš.. Budou z toho asi jen 3,44 hvězdičky. Asi nejsem artovej moon head a ač rozpoznám hezká díla z výstav, toto dílo HBO max mě až tak neoslovilo. Díky za pochopení, maucta. ()

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (viac)