Vytrvalí

(epizóda)
Česko, 2021, 53 min

Réžia:

Vladimír Kunz

Film nabízí pohled na současný stav českého zdravotnictví prostřednictvím několika lékařů. Spojovací linkou všech je každodenní a špičková péče o jejich pacienty. Výrazně je ale odlišují jejich zcela odlišná pracoviště a lokality, kde naši protagonisté působí. Kromě moderní a špičkově vybavené pražské Nemocnice Na Homolce jsou to pak ordinace obvodních praktických lékařů v Pošumaví a Beskydech. Představují současně také různé generace zabývající se medicínou. Na jedné straně je to tým špičkových specialistů – neurochirurg Jan Klener, kardiolog Petr Neužil či cévní chirurg Petr Štádler, kteří se se svými týmy poskytují operační a léčebnou péči na světové úrovni všem jejich pacientům bez rozdílu. K tomu jim snaží co nejlepší podmínky včetně moderní diagnostické techniky vytvářet vedení nemocnice v čele s ředitelem Petrem Poloučkem. Opačným příkladem je dnes osmdesátiletý Karel Janík, který už 51 let působí jako praktický lékař v Horní Bečvě na Valašsku. Za více než půlstoletí mu prošly rukama spousty místních obyvatel i beskydských rekreantů. Janíkova medicína se však odlišuje od klinického prostředí Nemocnice Na Homolce. Za svými pacienty musí do terénu, občas i do obtížně přístupných horských samot, někdy vyrazí na běžkách, jindy pěšky. S ním se dozvíme, s jakými starostmi, potížemi i úrovní ohodnocení své práce se musí potýkat venkovský lékař, v jehož obvodu má skoro 2000 pacientů. A jak se praktický lékař s padesátiletou praxí vyrovnává s rychlým vývojem diagnostické techniky i v obyčejné ordinaci venkovského lékaře.  Mladý praktický lékař, Jan Kovář, působí v pošumavské Volyni. Je členem Pracovní skupiny venkovského lékařství Společnosti všeobecného lékařství a my tak budeme moci poznat, co tohoto lékaře, patřícího spíše k mladé generaci, vedlo k rozhodnutí stát se praktikem na venkově. Jak se během uplynulých 20 let i u nás změnil přístup k venkovskému lékařství? (Česká televize)