Tajemství hieroglyfů

• Česko Tajemství hieroglyfů: Po Champollionových stopách (viac)
Francúzsko, 2022, 87 min (Alternatívna 52 min, televízna verzia: 2x45 min)

Réžia:

Patrick Cabouat

Scenár:

Nicolas Glimois

Marc Arnaud (rozprávač), Salima Ikram

Před dvěma sty lety dokázal mladý francouzský učenec Jean-François Champollion nemožné. Rozluštil kód hieroglyfů, které zůstávaly po více než tisíciletí záhadou, a díky tomu mohla jedna celá civilizace do té doby pohřbená pod egyptským pískem znovu ožít. V tomto dvoudílném dokumentu se setkáme s týmem egyptologů na jihu Egypta poblíž Luxoru. Zaujme je bohatě zdobená hrobka, nejmonumentálnější v Egyptě a větší než hrobky faraonů: hrobka kněze jménem Padiamenope. Exkluzivní přístup do centra archeologické mise nás seznámí s jejich nejnovějšími objevy. Odhalíme tajemství kněží, písařů, malířů, rytců a stavitelů, kteří vytvořili tento velkolepý monument. (Viasat)

sportovec

Pozorovat zblízka egyptologii, tuto historickou disciplínu, obírající se nejstarší africkou civilizací a dívat se přitom přes rameno Champollionovi opravdu stojí za to. Stejně jako jeho současní francouzští dědicové se tak trochu dotýkají věčnosti okořeněné tradičně špičkovým francouzským dokumentárním řemeslem, jež přímo před očima přerůstá do umění. ()