Michael Palin v Iráku

Veľká Británia, 2022, 3x45 min

Réžia:

Neil Ferguson

Michael Palin (sprievodca)

Britský komik a spisovatel Michael Palin vyrazil na velkolepou objevitelskou výpravu po Iráku. V tomto strhujícím a vzrušujícím seriálu přináší neobvyklý pohled na zemi hluboce poznamenanou válečným konfliktem. Sledujte Michaela na 1000 mil dlouhé odyseji po proudu velké řeky Tigris od jejího pramene ve východním Turecku až po Perský záliv. Většina jeho cesty vede přes Irák a Michael během ní navštíví města Mosul a Erbil. Potom se vydá dále po proudu řeky do Tikrítu, aby se následně přesunul až do Bagdádu, kde prozkoumá rušný městský život i přísně střeženou Zelenou zónu. A nakonec dále na jihu země navštíví legendární místa jako Babylon a Ur a cestu zakončí na pobřeží moře. Přidejte se k němu a poznejte skutečný Irák. (TV Prima)

Marze

Shlédl jsem první a druhý díl na televizi Prima Zoom. Zdá se, že Irák není nejen jedna z nejnebezpečnějších zemí světa, ale také kromě kurdských hor nejošklivější. Rovina, písek, prach a arabové s podivně manipulovatelnými temnými myslemi. Kurdský festival se sto tisíci účastníky vypadá jak spartakiádní skladba mužů. ()

Anianna

Po dlouhé době vidím jeden z cestopisných dokumentů Michaela Palina - 2. a 3. díl cesty po Iráku. Nedá mi to, ale musím hodnotit nejvýš. Zaprvé se mi vždy cestopisy líbily a zadruhé nám Palin ukazuje zemi s dlouhou historií, bohatou a pro mladší civilizace snad důležitou. Máte představy, očekávání... A dokument vás postaví na zem. Tohle je Irák. Spousta kontrastů, náboženství, politika, ekonomika, písek, zlato, ženy, palmy. Dokonalá mozaika... Navíc oceňuji Palinovu lidskost a empatii, která se v některých situacích projevuje. ()