Burian vs. Dědeček

(TV film)

Ve svém trabantu objeli socialistické Československo stokrát křížem krážem, a i když jim režim šlapal na paty, uskutečnili stovky koncertů a divadelních představení. Uměli psát i nekonfliktní písně, ale ani ty se bez ironie a sarkasmu většinou neobešly. I proto se nikdy nestali představiteli showbyznysu – přitom šlo o podařenou show, jen bez byznysu. V televizi se tak mihli jen sporadicky, přesto jejich dvojice zapůsobila tak silně, že ač jim to samotným někdy není příjemné, i po pětatřiceti letech sólových kariér je leckdo vnímá jako členy dávné dvojice. Dokumentární film se společně s oběma hrdiny a jejich trabantem vydává na putování až na samotný počátek – do dob, kdy se potomek slavné umělecké rodiny Burian a bouřlivák Dědeček potkali na vysoké škole. Film vznikl na půdorysu osvědčené spolupráce režiséra Marka Najbrta a muzikologa Pavla Klusáka, v rámci které předloni vznikl dokument o další autorské dvojici – Vodňanském a Skoumalovi. Na svou ambici mapovat nejvýznamnější osobnosti a okolnosti českého poetického humoru a autorské písně navazují nyní tvůrci dalším snímkem. I pro dílo Buriana s Dědečkem je charakteristický humor coby ostře svědčící zrcadlo doby, i zde se objevuje nadčasové téma střetu nezávislé kultury s normalizací. (Česká televize)

radektejkal

Sympatické povídání o dvou sympatických lidech, kteří si vybrali svou životní dráhu a drželi se jí přes všechny politické a sociální "nahoru a dolů". Doufal jsem, že nás autor dokumentu nezavede do okruhu jejich rodin; stalo se to až na konci. ()

Fifer

Dobrý dokument. Znal jsem hlavně Burianovu tvorbu po roce 89, takže mi to dostatečně osvětlilo jejich tvorbu před listopadem. Celkem klíčová poznámka je ta, že jejich TV výstupy jim připadají vykleštěné a špatné, což může být problém, pokud někdo začne objevovat tuhle dvojici skrz Youtube. Lepší tedy sáhnout po nahrávkách z dané éry. Sympatické je, jak jsou spjati s bootleg scénou. A také Dědečkovo vystoupení na Letné jsem neznal. Celkově tedy přínosný dokument. ()

sator

Burian vs. Dědeček----Pro mě to bylo setkání s poezií, s humorem, s hudbou, bylo to pro mě setkání s naprosto jasným názorem. Byli to lidi, kteří nám doplňovali vzdělání, kteří nás občansky nějakým způsobem utvářeli a kteří nám vtipnou a nenásilnou a velice poetickou formou ukazovali, co je černý a co je bílý, a za to jim nemůžu bejt nikdy dost vděčnej. ----- ()