V 50. letech je společnost přesvědčená, že žena patří do domácnosti, a zavrhne tak sen Elizabeth Zottové být vědkyní. Ta tedy přijme práci v televizním pořadu o vaření a začne národu přehlížených hospodyněk předávat mnohem více než jen recepty. (Apple TV+)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (7)

Miss Hastingsu (2023) (E01)

Chemie mezi Brie Larson a Lewisem Pullmanem funguje skvěle. A je to velmi důležité, protože i přes ten název a téma diskriminace, tohle je především vztahové drama. Nebo aspoň tato epizoda je. Dva svérázové s vášní pro chemii a averzí vůči konvencím, si k sobě hledají cestu. Tady je velmi cítit knižní předloha. Spousta drobností a citu...Brie tady září mnohem víc, než v oblečku od Marvela. Líbí se mi to. Ale je mi jasné, že mnoho lidí čekalo něco trochu svižnějšího a vařivějšího. Tak zatím ne ()

Ona a on (2023) (E02)

Sledujeme přirozeně se vyvíjející vztah, potíže v práci...spoustě lidem to nebude stačit. A tvůrci si za to trochu mohou sami. Upoutávka na seriál slibovala ostřejší a zábavnější podívanou. Jenže je jasné, že tento seriál nabídne i něco víc....něco, co možná ocení hlavně ženy a až potom příznivci chemie a showcookingu. Sice je to teprve druhá epa, ale tvůrcům už se povedlo zmrazit mi závěrečnou scénou úsměv. ()

Živí, mrtví, věci (2023) (E03)

Nemám Applethings rád. Jejich nabubřelost, omezení, snahu se za každou cenu odlišovat....snobismus. Je ale jeden jejich produkt, který opravdu oceňuji. Dělají výborné seriály. Tato epizoda byla vynikající. Je to precizně zpracovaný a silný příběh u kterého mi nebylo trapné se dojímat a soucítit s Elizabeth. Lidi umírají pořád, takže si každý projde ztrátou milovaného, ale pro některé lidi jde o takovou ránu, že je to poznamená. A když se k tomu přidají další, jen o něco málo tvrdší údery odjinud....je to materiál pro šikovného spisovatele, nebo scénáristu, aby stvořil postavu, kterou sledujete (díky parádnímu výkonu Brie) s velkou účastí a zájmem. ()

Zvířecí instinkt (2023) (E04)

Knihu jsem nečetl a nic proti černochům, ale dost bych se divil, kdyby byla součástí toho příběhu černošská rodina, skrze které tvůrci poukazijí na rasismus té doby. Není to vysloveně rušivé, ale má to vliv na dynamiku a zbytečné to krade čas na úkor hlavní postavy. Larson si touto rolí říká o nominaci na nějakou tu cenu a jen díky ní je i tahle slabší epka, stále nadprůměrná. ()

Poirot (2023) (E06)

Této epizodě velmi škodí odklon od příběhu Elizabeth směrem k poukazování na útlak černochů a popravdě i zakomponování tyranie páchané na homosexuálním bratrovi, je na můj vkus taky dost okatou snahou o úlitbu hyperkorektníkům. Knihu jsem nečetl, ale vyšla v roce 2022 takže je možné, že už i ona obsahovala tyto "povinné" pasáže. Přitom by to byl tak skvělý seriál, kdyby pojednával hlavně o skvělé postavě Beth a nebyl prodchnut snahou o zastoupení menšin. Brie je tady pořád výborná a zdatně jí sekunduje děvčátko v roli její dcery...ale jejich čas je ohlodán a jejich příběh zneužit... . ()

Kniha Calvin (2023) (E07)

I když se může zdát zvláštní, že se celá epizoda věnuje postavě, která vcelku brzy zemřela, opak je pravdou. Dětství Calvina a doba před tím, než potkal Beth, celý příběh zhutní a propojí některé postavy. Navíc se díky tomu narýsovala zápletka, která nejspíš povede k jeho dceři. Kruh se uzavře. Takže za mě dobrý. ()

Úvod do chemie (2023) (E08)

Pár seriálů a filmů, ze kterých se nakonec vyklubala především feministická, homosexuální, nebo černostvo oslavující agitka, už jsem viděl a patřičně je i ohodnotil. Mohl to být i tento případ....chvílemi to sklouzávalo za hranu příběhu, do snahy kázat o nespravedlnostech... . Jsem moc rád, že nakonec byli tvůrci soudní a zvítězil příběh o Elizabeth a Calvinovi. Ten jediný mě bavil, dojímal, zajímal. A vůbec mi nevadí, že je to celé feministické z prostého důvodu. K postavě Beth to patří...ostatně jako ke všem chytrým ženám. Mít svobodu a možnost volby, je základní předpoklad pro rozvíjení se. Navíc tvůrci to pojali jinak, než mnohé feministky, které si pletou právo mít stejné možnosti jako muži, s vytvářením dojmu, že na pohlaví nezáleží. Záleží. Jsme jiní a proto se doplňujeme, obohacujeme se, toužíme po sobě a žijeme v symbióze. Snaha o uniformitu a potlačení rozdílů....s tou nesouhlasím. Tento seriál je silně feministický. Ale způsobem, který podporuji, souhlasím s ním ...dělá lidstvo silnější. Potřebujeme využít skvělé mozky jinde, než za plotnou. Nechat polovinu lidského potenciálu jen uklízet a vařit? Určitě ne. Takže já jsem se závěrem seriálu spokojený. Skvělý scénář Lee Eisenberga a moc dobrý výkon Larson. ()