Honba za planetkami: Obrana Země

(TV film)
  • Francúzsko Alerte aux astéroïdes (viac)

Každý den se na kolizní dráhu s naší planetou dostane v průměru 230 asteroidů. Jsme připraveni na srážku? Jak můžeme zabránit katastrofě podobné té, která vyhubila dinosaury... Odhalte skutečné pozadí událostí ve filmech jako Armageddon nebo K zemi hleď! Nejen, že by se velký asteroid skutečně mohl srazit se Zemí, v nitru těchto nebezpečných toulavých planetek s mířidly se ale navíc ukrývají neuvěřitelná tajemství. Před 65 mil. lety došlo ke srážce asteroidů s naší planetou, po které vyhynulo 80 % zvířat na Zemi, včetně legendárních dinosaurů. Hrozba, že se bude taková událost opakovat, stále trvá. Na kolizním kurzu s naší planetou se každý den ocitá až 230 asteroidů, a radary je přitom vůbec nezachytí. Jsme na ně připraveni? A jak bychom mohli zabránit budoucí katastrofě? Dnešní vědci z celého světa se snaží zmapovat okolní vesmír a zaznamenat aspoň ty nejnebezpečnější z asteroidů. Vůbec poprvé v historii lidstva se daří získávat vzorky z asteroidů, nebo je dokonce vychýlit z kurzu. Člověk už zasáhl do běhu kosmických událostí a změnil trajektorii jedné z prolétajících planetek. Tento fascinující seriál přibližuje asteroidy chápání obyčejných smrtelníků a vysvětluje, jak je možné předvídat jejich trajektorii, a zabránit tak nepředstavitelné zkáze. (TV Prima)

Marze

Dokument televize Prima Zoom. Náhoda dopadu planetky se v tomto dokumentu matematizuje a vědci se snaží planetky sledovat. Vhodné je zavést nějakou jednotku jako "morbidy". Když řídíte auto sezbíráte 500 morbidů. Když jdete v zimě do vysokých hor, dalších 800. Když dosáhnete milion, znamená to statisticky smrt. Každé dva měsíce určitě zazíváte nějakou neobvyklou náhodu, ale ta také zapadá do statistického očekávání. ()