Ve znamení štíra

(festivalový názov)
  • USA Scorpio Rising
Krátkometrážny / Experimentálny
USA, 1964, 30 min

Film převratný v mnoha ohledech, fascinující montáž, kombinující homoerotické záběry brooklynského motorkářského gangu s archivním materiálem a obrazy amerických kulturních ikon. Popový soundtrack slouží jako ironický kontrapunkt. Snímek vytvořil nový filmový jazyk, který můžeme považovat za prototyp hudebního klipu i formátu reality TV. Jeho styl ovlivnil mnoho režisérů, včetně Rainera Wernera Fassbindera, Martina Scorseseho nebo Quentina Tarantina. Anger prohlašuje, že ke svému rozsáhlému soundtracku získal všechna potřebná autorská práva. Dnes by něco takového přišlo na miliony. Film se postaral i o průlom v právní oblasti. Během jeho premiérového uvedení bylo hollywoodské mravnostní oddělení upozorněno, že se jedná o pornografii. Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu Kalifornie, který dospěl k závěru, že se jedná o snímek s „pozitivním společenským obsahem“. (oficiálny text distribútora)

blizzardis

Berem to ze v tomto filme/klipe/videu prvy krat hrala popova hudba, ale co sa tyka nametu, strihu a celkovo... teplousi motorkari s nacistickymi vlajkami. Ok ()

marta.parik

V bezmála čtyřicetiminutové sekvenci, kde panuje absence děje, jsem se místy neorientoval. Co ale z tohoto snímku dělá kult experimentálních filmů je synchronizace hudební stránky, která je geniální, se scenériemi, kde nechybí nacisté, motorky a Ježíš. Film ve mě zanechal pozoruhodný dojem, kdy se de facto nedokáži rozhodnout, zda jsem ztratil 40 cenných minut času svého života, nebo viděl film, bez kterého by má existence byla nesmyslná. Hodnotím čtyřmi hvězdami s tím, že mi něco chybělo, co nedokáži pojmenovat, k plnému hodnocení. ()

Fender

On je to spíše hlavně dokument, který předkládá pocity mladých lidí té doby, kteří se snaží ukázat jistý vzdor společnosti a jít si svou vlastní cestou - James Dean a Marlon Brando jsou symbolem jejich vzdoru a rebélie. Snímek se samozřejmě snaží vzbudit kontroverzi a pozdvižení, což se jistě v té době podařilo, hlavně střihy, které byly za jisté velmi účelové, mezi homosexuálními scénami a Ježíšem musel vzbudit opravdu neuvěřitelné znechucení. Dnes to asi úplně nemá žádný efekt na diváka, v té době to však muselo být něco obrovského, však je to též jednou velkou inspirací pro režisérské velikány, až se z toho stala kultovka. Tento snímek je vlastně také důkazem toho, jak velkou moc má ve filmech hudba, která je hlavním tahounem ve vytváření emocí u sledujících. ()