Willy Kufalt

Být dramaturg a moct do výslední struktury zasáhnout, nejraději bych vyškrtl tu biblickou pasáž. Příběh o Ježíši kdysi zparodovali Monty Pythoni ve skvělém Životě Briana a snaha zpracovat ho (byť jen krátce) s ještě šílenější nadsázkou se tu pro mě mimo úvodní dialog míjela účinkem. Raději bych uvítal alespoň jednu kapitolu ze zcela vynechaného 19. století, třeba v souvislosti s některým ze zásadních vynálezů, ale jinak ani nemám výtek, které tímhle končí. Tahle nápaditá směska svébytných, většinou nekompromisně vtipných, absurdně a černohumorně laděných parodií na vybrané zásadní okamžiky dějin od pravěku až do roku 2050(!) s rámcovým přesahem do futuristické sci-fi (včetně roztomilých mluvících měňavek a trojice fialových mimozemských příšerek ♥) mě velice potěšila a nejednou smíchy vyřídila! Ó, moje gilotína! Ve společnosti knírkatého průvodce jsem se vždy plný očekávání těšil na další výlet do svérázně zpracované historie a měl pocit, že s každou další částí, blížící se stále více k současnosti, se celý film stává lepší a vtipnější... plavba Titanicem, mafiánská kapitola, nacistická porada, ponorkový thriller... když se poprvé na obrazovce zjevil nápis The End, u tleskajícího publika se mi chtělo dodat "Ještě! Ještě!"... a došlo se i na pár přídavků. Kdybych dodal otřepanou formulku, že už dlouho jsem se takhle u ničeho nezasmál, nebyla by to zdaleka pravda od někoho, kdo si skvělé komedie dopřává rád a celkem často, ale v případě nejnovější současné tvorby jsou pro mě takhle rozesmáté zážitky, kdy zároveň ještě každou chvíli žasnu nad tvůrčími nápady, opravdu vzácné. [90%] ()

honajz2

Ale jo, snažili se Němci, snažili. Jen mi to jako někomu, kdo vyrostl na Simpsonech a Futuramě, kde se různé historické události parodovaly co chvíli, nepřišlo tak nápadité a zajímavé. Koneckonců, hodně mám rád i ty od Monty Pythonů a stále celkem čerstvě od Douglase Adamse, který byl vyloženě mašina na nesmírně originální nápady a na jeho odhalení původu lidstva nikdy v životě nezapomenu :D Tady je to takové jak co, jak kdy a celkem by mě zajímalo, proč si tvůrci někdy vybrali zrovna takové události a ne jiné. Nápadité je to taky v rámci mezí, nejpovedenější mi přišla asi část s filozofy nebo plánem na průběh druhé světovou, slabší třeba z první světové války, vyloženě slabá u Ježíše a vyloženě otřesná u ponorky, ale nic mi nepřišlo tak moc zajímavé, abych z toho byl opravdu nadšený. Taky to je trochu i tím německým stylem humoru, který mi ne vždy sedl a spíš jsem u něj často chápal, čemu se smát, než abych se tomu smál. Ale zhlédnutí určitě nelituji, ústřední premisa je geniální, jen by chtěla lepší a vybroušenější zpracování. 3* ()