Rodinná večera

(festivalový názov)
  • Rakúsko Family Dinner
Dráma / Horor / Mysteriózny
Rakúsko, 2022, 97 min

Pätnásťročná Simi je deprimovaná zo svojej nadváhy. Vyberie sa na veľkonočný víkend do domu svojej tety Claudie. Claudia je populárna autorka bestsellerov o výžive. Simi verí, že jej teta pomôže. To, čo malo byť príjemným sviatkom s rodinou, sa však rýchlo ukáže byť niečím úplne iným. Čo spôsobuje, že sa všetci správajú tak zvláštne a agresívne? Odpovede na tieto otázky sú desivejšie ako jej najhoršie nočné mory. (MFF Cinematik Piešťany)

Warhorr

Spíše drama s psychothriller nádechem, horor možná posledních deset minut. On to není vyloženě špatnej film. Kámenem úrazu je však jeho až moc vleklý děj. Nemůžu říct, že bych se tu hoďku a dvacet minut nudil, jen jsem byl už natěšený na finále, které mě však moc nepřekvapilo, jelikož sám film v průběhu napovídá, co bude jeho cílem, ale i přesto jsem si posledních deset minut užil a je to lehce povedený rituální bizárek. Ponurost a atmosféra tu fungují dobře a nejvíce mě bavila postava matky. Jako jednohubka se to dá. Letos už jsem viděl daleko horší. ()

dubinak

Family Dinner je jeden z těch pomalejších, příběhově ne moc obsáhlých mini horůrků, které spíš budují atmosféru tichem a nevědomostí diváka, divným chováním postav a neosobním prostředím. Na druhou stranu je scénář v tomto případě poměrně předvídatelným, ne příliš šokujícím a dost vyčpělým. Zkrátka to je film, na který když si vzpomenu, nebudu už vědět název, pokud si vůbec vzpomenu. Jako mini jednohubka ale asi neurazí. ()

ricci.s

Príbeh o zakomplexovanej teenagerke, ktorá trpí kvôli svojej nadváhe. Cez sviatky navštívi svoju podivnú tetku a jej rodinku úžasných. Už z názvu je jasné, že jedlo bude hlavnou témou filmu, a rozhodne sa tým nemyslia iba diétky tej chuderky. Žánrovo som približne tušil, ktorým smerom sa to bude uberať, a nemýlil som sa. Celkovo to nebolo zlé, po technickej či hereckej stránke veľmi kvalitný film, ktorý občas dokáže zabrnkať na nervy. Akurát z toho sľubovaného hororu to veľa nepobralo, vlatne je to s výnimkou akčnejšej koncovky čistá psychologická dráma. ()

TheEvilTwin

Family Dinner je snaživé levné béčko, které spíš než na filmařskou kvalitu sází na zábavnost režisérského debutu a celkem svěží nápad. Rozhodně nečekejte gore, kanibalismus, horor nebo jakoukoli brutalitu, právě naopak jde o velmi komorní a pomalu plynoucí mix psychologického oblbnutí, držení diváka v nevědomosti “vo co gou” a v závěru i trochy toho napětí. Možná právě béčkový look a “neherci” dodávají filmu trochu té realičnosti a vyvolávají v divákovi pocit “jo, tohle by se tak asi mohlo stát”, a tím si získávají určité sympatie úzké skupiny diváků, ale pro klasického mainstream konzumenta je tohle spíš krok vedle a tohle Rakousko může určitě vynechat. V opačném případě je to tak pade na pade, jestli se mu tenhle komorní, nekonvenční styl bude líbit. Za mě 2/3 - je to slabší a čekal jsem větší psycho teror, ale něco do sebe to má. ()

EvilPhoEniX

Nové psychologické slowburn drama lehce řízlé hororem z Rakouska. Máme tu dívku trpící nadváhou, která jde strávit velikonoce ke své tetě, která by ji měla pomoct shodit nějakou tu váhu, jelikož se zabývá výživou, jenže tahle návštěva nebude úplně idylická, jelikož tu rozhodně něco není v pořádku. Trochu to evokovalo chválené Speak no Evil, jenže tady ten psychologický terror není tak hutný, je spíš v náznacích. Něco zajímavého se začne dít až ve finálních minutách, které celý film zachraňují alespoň do průměru. Natočeno i zahráno je to OK, ale komu to dnes stačí ? Rakušané nejsou zrovna silní zástupci na hororovém poli, takže každá snaha se dá ocenit, ale šlo to rozhodně podat intenzivněji i mrazivěji. 5.5/10. ()

• Natáčanie prebiehalo 25 dní od 9. marca do 13. apríla 2021 vo Viedni a Dolnom Rakúsku. (Arsenal83)