Nultého června

všetky plagáty

Napínavě odvyprávěný, v jádru však soucitný humanistický film připomíná nechvalně proslulý tribunál s Adolfem Eichmannem, architektem masového vyhlazování Židů během druhé světové války. Zásadní, hojně medializovaná postava zločince je tentokrát nahlížena skrze perspektivu tří účastníků a vykresluje dění předcházející Eichmannově popravě. (MFF Karlovy Vary)

lamps

Zapsat se do historie je něco, o čem sní mnoho z nás. Okolnosti pamětihodných činů ovšem často bývají tragické, popřípadě unikají tomu, aby si je lidé připomínali v jejich pravdivé podobě. Historický snímek Jakea Paltrowa se věnuje osobě, již není třeba představovat – Adolf Eichmann byl strůjcem konečného řešení židovské otázky a naposledy vydechl roku 1962 v izraelské cele poté, co jej tamní soud odsoudil k trestu smrti za zločiny proti lidskosti. Nultého června ale vypráví tento příběh z perspektivy lidí, kteří v něm z pohledu dějin, jak je interpretují učebnice, sehráli o poznání nenápadnější roli. Vyprávění střídá úhel pohledu mladého chlapce, jenž na popud otce pracuje v soustružnické továrně a podílí se na výrobě Eichmannovy kremační pece, kapitána vězeňské stráže a přeživšího z Osvětimi. Jejich linie, které se prolínají, vybarvují Eichmannův proces jako definitivní připomínku holokaustu, který srdce židovských občanů sužuje i dlouho po skončení války. Scénář sice místy odbočuje k popisům, které mají přiblížit danou tematiku globálnímu publiku, a končí až zbytečně doslovně, ale jeho myšlenka o pomíjivosti a zároveň zásadnosti některých historických činů je pěkně a květnatě deklamována. „Nikdy nesmíme zapomenout“ je heslo, které i nadále nejlépe zhmotňuje emocionální Schindlerův seznam, ale Nultého července je záživnou komornější alternativou, v níž je zásadní charakter vzpomínek, nikoli pouze samotných činů. Zlo i dobro totiž nikdy nekončí a nejsou ohraničeny daty, nýbrž těmi, kteří je vykonávají. 70 % ()

Jhershaw

Film o Eichmannovi, který ovšem není o Eichmannovi ani jeho soudním procesu, asi aby na něj nepřitahoval pozornost, až holt tolik nepřitahuje pozornost. Tři příběhy, lehce propletene, ovšem s výjimkou toho prvního bez nějakého dějového oblouku a vývoje. ()

Morholt

Kluk, který se podílí na stavbe pece, v níž má skončit Eichmannova zdechlina, policista zodpovědný za nacistovu bezpečnost ve vězení a přeživší z Osvětimi. Tři příběhy napojené na Eichmannův proces a tři různé osudy, které vyprávějí nejen o zákulisí popravy, ale částečně i o tehdejší izraelské společnosti. Bohužel podle mě si měli autoři zvolit jednu hlavní postavu a jeden hlavní motiv, zatímco z ostatního udělat lehce výraznější omáčku. Takhle to na mě působilo poněkud rozháraně. Ale snaha pojmout jeden z nejznámějších procesů trošku jinak se počítá. 60% ()

Brennos

Podivně roztříštěný film, který poměrně plyne, ale nepřináší emoce a kromě mladého Davida ani zajímavější linku. Chytit se silného tématu neznamená automaticky úspěch. KVIFF 2022 ()

LenkaAK

Příběhy tří lidí odehrávající se kolem přípravy Adolfa Eichmanna na smrt. O tom, jak se stavěla spalovací pec pro nacistu. Zajímavé, dobře zpracované. ()

vyfuk

[KVIFF 2022] Příjemný závan něčeho jiného. Jasného, co se nesnaží sežrat moudrost světa a jenom se nám snaží reflektovat reálné události. Tři izraelské příběhy z jedné z největších kapitol vypořádání se se protínají ladně spolu a mluví o úhlech pohledu se vším zájmem, akcí i odlehčeností. V něčem asi banální až infantilní, ale film to poté nějak dokáže vždy zachránit. Je mi jasné, že jde spíše o béčkovější podívaná v kontextu festivalu, ale za mě super náhled. Jen motivace na konci jsou trochu mimo a zcestné a nutí nás se zamyslet nad tím, zda pro nás vůbec byli hrdiny. "Když mi nacisté dali tetování s číslem, mysleli si, že mě tím poníží. Místo toho dali mému životu smysl." ()

horovska

Velmi chladné a odtažité. Filmem se proplétají tři dějové linie, všechny se týkají holokaustu a sbíhají se v bodě odsouzení a popravy říšského vůdce Eichmanna. Přitom však prelétání z jedné do druhé je kostrbaté a nedáva smysl.I celý proces popravy je odosobněný, zkrátka dramaturgicky snímek velmi pokulhává. ()

kukkik

Velice dobře zpracovaný snímek na mimořádně silné téma. Z téhle perspektivy jsem proces s A. Eichmannem nikdy nesledoval a je opravdu zajímavé a myslím, že i přínosné, to díky takovému filmu zažít. Celkem těžký film, který stojí za zhlédnutí. 4/5 ()

Ywec

Nulty cerven kombinuje odlehcene prvky detske bezprostrednosti a cerneho humoru s tematem veskrze zavaznym a tragickym, ktere se odrazi ve vypraveni jedne z postav. Ackoli pribehu dominuje proces vedouci k poprave nacistickeho zlostrujce, ten se zde mihne jen zpovzdali, bez pohledu do jeho tvare. Pro me ohledne jeho osoby pouze zajimavost, ze se svymi vezniteli komunikoval diky pobytu v Argentyne spanelsky. Filmem plyne zcela nepatrna dejova linka (zabavne zivelne) stavby kremacni pece pro nacistovo zpopelneni, na kterou jsou nabaleny ostatni postavy a dojmy. Vse se v podstate dobre prolina, ackoli to je spise subjektivni dojem. Nicmene celkove film nezanechava natolik hluboky dojem, na jaky tvurci zrejme cilili. Presto stoji za to videt. ()