Okresní nemocnice

(festivalový názov)
  • Bulharsko Една провинциална болница (viac)
všetky plagáty

Okresní nemocnice v padesátitisícovém městě na západě Bulharska: svérázný doktor Popov a jeho tým zde na covidovém oddělení bojují o přežití pacientů. Oceňovaný režisér Ilian Metev společně s Ivanem Chertovem a Zlatinou Tenevovou si však nekladou za cíl zobrazit lidské utrpení. Pohled do prostředí obyčejné bulharské nemocnice má spíše upozornit na zaostalý a podfinancovaný zdravotnický systém v zemi a zachycenými situacemi přiblížit smýšlení nás všech, když jsme čelili neznámé hrozbě. Trudné dění pak prosvětlují úsměvnými rozhovory z nemocničních pokojů a chodeb, které ukazují, že lidé ani tváří v tvář smrti nepřicházejí o smysl pro humor. (MFF Karlovy Vary)

vyhnalek

Máte šanci být na covidovém oddělení a natočit exkluzivní záběry, zaznamenat příběhy pacientů a doktorů. Mohl vzniknout autentický dokument vypovídající o těžké epidemii, která bude významnou součástí světových dějin. Místo toho sestříháte pár náhodných záběrů na sestry na pacienty, na nemocniční chodbu a výsledkem je dokument, který neřekne divákovi vůbec nic - co se stalo, jak jmenují pacienti, co prožívají sestry a doktoři. Vlastně ani o té epidemii se nic nedozvíte. Pokud bych nevěděl, že někdy byl covid, že kvůli tomu byl lockdown a nějaká opatření, z filmu bych nepochopil vůbec nic. ()

rakosabasta

Před představením v úvodu bylo řečeno, že programové oddělení bylo nadšeno tím, že lidi v tomto “dokumentu” nejsou jen čísla, ale lidi. Bohužel jsem měla úplně opačný dojem. A nějak jsem se nepotkala ani s formou, ve které jsem neobjevila “dokument”. ()

tomashrabek

(KVIFF 2022) Zopár zaujímavých momentov v homeopaticky riedkej koncentrácii. Skôr než štúdia covidového oddelenia slúži Okresná nemocnica ako ukážka limitov observačnej dokumentárnej metódy. ()