Druhořadí

(festivalový názov)
  • Nemecko The Ordinaries

Paula je zatím jen obyčejná vedlejší postava, brzy ji ale čekají závěrečné zkoušky ve škole pro hlavní postavy. Z ničeho nic jí však začne zlobit generátor emotivní hudby, a to je problém. Žádná hvězda se bez doprovodu burácivých smyčců a tklivého klavíru neobejde. Nikdo netuší, v čem by mohl být problém, a tak je dívka nucena začít pátrat sama. Vydává se nejen do minulosti své rodiny, ale i do světa na okraji, do světa vystřižených postav a pokoutních kšeftařů s ruchy… Film o tom, jaké je to žít ve filmu. Okouzlující óda na kinematografii, smršť nápadů a hravost v každém záběru. To vše jsou atributy snímku Druhořadí. (MFF Karlovy Vary)

Slarque

Režisérka už na stejné téma natočila krátký film Mimo záběr. Škoda, že jsem ho neviděl. Takže budu hodnotit desetkrát delší útvar, který ukazuje, že z tohoto nápadu mohl být výborný krátký film, průměrný celovečerák či špatný seriál. Filmového fanouška tohle dílo samozřejmě od začátku zaujme, jenže netrvá dlouho, než se okouzlení vytratí. A dvě hodiny vydrží málokomu. ()

venca163

Jedinej film z Varů, o kterym už si skoro nic nepamatuju. Ta premisa je možná zajímavá, ale bylo to přesně tak chaotický a překombinovaný, jak jsem se obával, že z výslednýho dojmu nicmoc nezbylo. Nemam zrovna chuť ten film "studovat", nedejbože vidět vícekrát, aby mi to všechno zapadlo. Německá nová, nebo vlastně skoro jakákoliv, vlna mě totálně míjí. #kviff56 (50%) ()

dubinak

Tento koncept byl pravděpodobně zajímavý, ale ne pro mě a celkem mu ukřivdím, protože mi to zezačátku fakt lezlo na nervy a nebyla jsem moc ochotná to hrát s ním. Ledy se sice postupem stopáže prolomily, ale ten styl a celkově ta německá filmařina nebyla atraktivní pro mé oko. Ani herecky jsem si tam nenašla oblíbence. Nevím, jestli je to mnou, ale Němci točí tak nějak odpudivým stylem. Ale  jo, tento meta pokus nakonec vyšel, ale musela jsem dělat hodně kompromisů. Pomohl tomu hlavně asi funkční milý humor. Spíš dvě a půl než tři. KVIFF 2022 ()

mh91

Už popis příběhu "film ve filmu, kde vedlejší postavy se snaží být hlavními" zní velmi zajímavě. Film má plno zajímavých a netradičních nápadů. Krásně vystavěný imaginární svět filmu. A zobrazení jednotlivých druhů postav je fakt suprový (např. nezrestaurovaná postava, hlavní postava muzikálu, vystřižená postava......). Prostě film plný nápadů, které v ostatních filmech zatím nebyly. Příběhově je to fakt zážitek. 85%. [KVIFF 2022] ()

Remedy

Působivě inovativní zhmotnění filmových postav a postupů do vlastního ekosystému, ve kterém funguje přísný řád a kde se tvrdě vynucuje i jeho dodržování. Nejvíc mě asi bavilo objevovat ten svět, který je v mnoha ohledech neokoukaný a originální. Je to roztomilé, vtipné, v určitém smyslu i lehce interaktivní a v závěru krásně dojemné. [85%] [MFFKV 2022] ()