Enys Men – Kamenný ostrov

(festivalový názov)

V roce 1973 se na neobydleném ostrově u cornwallského pobřeží odehrává každodenní pozorování vzácné květiny. Pobyt jedné dobrovolnice v divoké přírodě se mění v metafyzickou cestu, jež ji i diváka nutí klást si otázky, co je skutečné a co je noční můra. (NFA)

Miroslav.Zac

V sedmdesátých letech tento typ filmů slavil velký úspěch, i když věřím, že ani tehdy spousta diváků netušila, co vlastně sleduje. Minimum dialogů, opakující se scény, detailní záběry nebo nehybné postavy, závěr filmu, kdy jen málokdo pochopil, na co se díval. Enys men chce být tak moc 70s, až se mu to povedlo (vzhledem k nízkému hodnocení). ()

majo0007 odpad!

To malo byť jako peace kvetinám?! Miesto očakávaneho remaku The Fog tu sledujeme psycho-art-avantgard  rozpad škaredej starej puče do rakety šrotu utimatívneho debilizmu! Idem von-pozrem-hodím kameň-zapíšem a takto až do konca filmu! Ideme do Cannes na kávičku, aby sme boli "v kurze"! Keď si sem nejaký kokot zaradil pod šlupec "Horor", tak mu gratutulujem k ďaľšej tabletke. ()

F.W.Colqhoun

Petrol's low. And I'm nearly out of tea. Mark Jenkin zve svým ambientním, surrealistickým hororem k pobytu na pustém ostrově lidské mysli za situace, kdy dochází pohonné hmoty a zdroj kofeinu. Protože postava / postavy téměř nemluví a kromě kontroly trsu podivných květin a pravidelné rutiny se téměř 'nic' neděje, film v nejlepší tradici surrealistické kinematografie obrazem, zvukem a soundtrackem v nejminimalističtějším režimu Boards Of Canada sugestivně animuje erozivní účinek příboje dojmů, přání, obav, vzpomínek, domněnek a iluzí.  Hodnocení tohoto skvělého filmu (k dnešnímu datu 49%) absurdní i na upadající poměry ČSFD. 30th of April 1973. No change. ()

pepo

Formálnou stránkou som bol nadšený, občas až strhnutý. Vôbec som sa ale nechytil na ten (ne)príbeh, ktorý nebol úplne zrozumiteľný. Modernou terminológiou je to taký Maják z Wishu, využívajúci postupy 70. rokov. 5/10 ()

pornogrind

Enys Men nabízí formát obrazu 4:3, pěknou krajinu a minimum slov s čímž souvisí, že film taktéž klade divákovi spoustu otázek na který si ale divák musí najít odpovědi sám. A proto je Enys Men filmem, kterej dokáže oslovit jen minimum diváků. Mě filmy ve kterých si musím odpovědi hledat sám nevadí. Tady si ale nejsem zcela jistej jestli se mi to úplně povedlo. Pro mnohý diváky to bude nekoukatelná nudná ubíjející záležitost. Já jsem ale film bez větší újmy v pohodě dokoukal. Určitě bych ho ale s klidným srdcem nikomu nedoporučil a ani nejde o film ke kterýmu bych se někdy ještě vracel. I tak jsem rád, že jsem ho viděl a 2silnější hvězdy si podle mě určitě zaslouží. Na závěr jen dodám, že přiřazení k žánru horor je trošku zavádějící. Pár hororovějších scén by se sice našlo ale spíš jde o psycho záležitost, která v určitých pasážích působí lehce artově. ()