Pře o vepře

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1981, 13 min

Dokument Jana Špáty o výrobě a spotřebě vepřového masa, o rizicích jeho konzumace a rozdílu mezi vyspělými zeměmi a zeměmi třetího světa. (Snorlax)

sator

Přes všechnu závažnost témat které Jan Špáta zpracoval, zaznamenal paradoxně největší úspěch tento dokument, tedy jedna jediná konkrétní věta. Kdy vedoucí vepřína v Třeboni na kameru řekl: " Nejlepší je, když má každý vepř své místo u koryta, nedochází k přežírání a hospodářským ztrátám". Cenzor se při schvalování velmi kroutil, protože mu bylo jasné jak si diváci větu vyloží, větu si ale režisér vybojoval a diváci "řvali" smíchy po celé republice. 🤣 ()

bratr.Milan

Vepřové maso jsem nejedl už devatenáct let, ale kdyby ano, po tomto dokumentu bych ho asi dost výrazně omezil. Některé záběry jsou smutné a děsivé, jak zacházíme se živými docela inteligentními tvory. Kde přišel ten zlom, kdy se s chovu pár kusů dobytka stala výroba obrovského množství masa podle poptávky? Asi do konce tisíciletí jsme mívali v naší rodině každý rok dvě až čtyři prasata a zabijačka byla vždy událost. Inu, domácí paštika se s tou kupovanou nedá vůbec srovnávat. Velkochovy prasat v osmdesátých letech vypadali jako koncentráky, kde vězňové jsou chováni na maso. Nevím, jak je to dnes, ale nemyslím si, že se to pro chudáky vepře nějak zlepšilo. Vlastně jsem si vzpomněl, že za naší vesnicí mají farmu, kde chovají větší množství prasat s velkým výběhem ve venkovních ohradách. Takže se to trochu lepší, alespoň jsou na vzduchu. Dokument je smutný, děsivý a vtipný až satirický zároveň a naštěstí tam nedali záběry z porážky prasat na jatkách. V osmdesátých letech snědl československý občan průměrně padesát kilogramů vepřového ročně. Kolik ho sníte vy? Já naštěstí nula kg a snižuji průměr. ()

Chudobka

Vepřové maso už jsem výrazně omezila, stejně tak uzeniny. Dcera se nedávno ptala, jestli náhodou nechovám králíky. V ledničce jsem měla spoustu mrkve a další zeleniny. Nějak mi to maso přestalo chutnat. Ale úplný vegetarián ze mě asi nebude. Dokument vznikl před více než 40 lety. Kdybyste  mohl vidět, pane Špáto, jak to vypadá v současné době, moc by vás to nepotěšilo. Stačí se projít v našem městě po náměstí a hned mi stoupne sebevědomí. Okolo mě  plno mladých holek, jedna tlustší než druhá. ()

waxtrax

Agitka proti přejídání se vepřovým masem, kterého za socialismu byly plné obchody ! V dokumentu hovoří i MUDr. Ratmír Rath, otec Davida Ratha. ()

GrooteLulu

to je pohádková záležitost, knedlo a vepřo se zelím.. prase je "chutnější" jak člověk.. já jsem rád za vepřové, to je jediný maso s kuřecím, co jím.. ()