Zahrada tisíce včel

(festivalový názov) (TV film)
  • Veľká Británia My Garden of a Thousand Bees
všetky plagáty
Veľká Británia, 2021, 53 min

Co se stane, když kameraman, zvyklý točit v divočině, musí zůstat kvůli lockdownu doma? Namíří objektiv na vlastní zahradu! Dokument svým osobním přístupem zabírá tajné skrýše divokých včel i hledání klidu uprostřed pandemie. Filmař Martin Dohrn se ve svém snímku postupně sbližuje se včelami. Jeho zahrádku v Bristolu jich navštíví asi 60 různých druhů – včely medonosné, čmeláci, ale i vzácné včely samotářky. Esejistickým stylem popisuje, jak se liší jejich chování, a sleduje životy včel, které od sebe postupem času dokáže odlišit. Jakým způsobem se právě vylíhnutá včela učí poznávat svět, který vidí poprvé? Dokument ukazuje také „pohled do hledáčku“ – od výroby vlastní filmařské optiky po způsoby, jak točit plachý hmyz. (Academia Film Olomouc)

Stanislaus

(AFO 2022) Kdo by to byl řekl, že během lockdownových opatření a na velmi komorním prostoru lze natočit tak kvalitní dokument, jakým je Zahrada tisíce včel. Na první pohled se může vznik tohoto dokumentu jevit jako produkt nudy, ale opak je pravdou. Dohrn na relativně hodně malé ploše nechává diváka nakouknout do tajů své zahrady, která je domovem množství druhů včel a jiného hmyzu. Zahrada tisíce včel je nadmíru poučný a skvěle natočený film (makrozáběry z hmyzí říše jsou vždy ohromujícím zážitkem), zároveň je díky Dohrnovu komentáři vtipný a svěží. Kdo by si navíc neoblíbil "kámošku Nicky"? ()

flynander

Právoplatně jeden z nejoceňovanějších dokumentů letošního AFA. Fantastické makro záběry doprovázené trefným komentářem dělají z poměrně jednoduché premisy natáčení na vlastní zahradě velmi zábavnou a poučnou podívanou. 95% ()