Mária Terézia

• Maďarsko Mária Terézia (viac)
Česko / Rakúsko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Réžia:

Robert Dornhelm

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (viac)

Recenzie používateľa Scaevola k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2017) (S01)

Konečně se někdo odvážil... a je lhostejné, zda výsledkem je rozpačitost, zklamané naděje či vítězství na celé čáře, počítá se především odvaha přinést i do naší televizní tvorby historické příběhy s potřebným rozpočtem. A co se týče samotného dvojdílného filmu o Marii Terezii? Když jsem překonal mírné překvapení z faktu, že se jedná o romantickou historku ve stylu Sissi a nikoli o dvorské drama, dobře jsem se pobavil, zavzdychal si nad výpravou a kostýmy, ač speciální efekty jsou ještě trošku okaté (což ale spraví praxe), a přemýšlel nad spádem scénáře, který směrem ke konci celé fabule ztrácí dech a ani strojená odbočka s uherským hrabětem nic nezachrání. Patrně bych raději viděl ještě jeden díl než závěrečné tři věty komentáře, nebo bych vyvrcholení snímku nespatřoval ve chvíli, kdy se hrdinka stane jistou královnou, ale to je patrně pouze úlitba nacionalismu za společný rozpočet. A dodám, že jednoznačným překvapením je V. Kotek, kterému role takříkaje sedla přímo dle ševcovské míry. ()

A Woman at War (2019) (S02)

Nudnější verze představuje to samé, navíc s ještě škrobenějšími pseudoromantickými zápletkami stylu švarného vojáčka v císařské posteli (ještě štěstí, že tvůrci zamlčeli, kterýže potomek má být oním levobočkem). Vše opět a překvapivě zachraňuje V. Kotek a jeho nadmíru sympatický František Štěpán, byť zednářská odbočka čouhá z celkové dramaturgie jako roubovaná větev. Navrh mi není jasné, kdo prosadil přeobsazení hlavní hrdinky, neboť daná volba mi nedává žádný smysl. ()

Season 3 (2021) (S03)

Náhled do rodičovské politiky šťastného Rakouska potěšil, i když vcítit se do jednotlivých dětí bych nechtěl; výprava, kostýmy i speciální efekty se (téměř) povedly a hereckým výkonům není co vytknout. Trochu mi uniká, proč některé postavy stárnou (opět přeobsazená U. Strauss, V. Kotek) a jiné nikoli (T. Pauhofová, D. Švehlík), ale to bude patrně pouze úlitba diváckému vkusu. Závěrečné prozření Josefovo pak bylo sice očekávané, ale podtrhlo fakt, že jako historická kostýmní báchorka o vztahu královského páru se celý projekt povedl i ve finále povedl. ()