Bětka

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2021, 27 min

Réžia:

Ivo Popek

Filmový dokument o Bětce Morysové, dnes už devětadvacetileté ženě s -náctiletou tváří, umožní zamyslet se nad některými aspekty naší „normálnosti“. Rodinná kamera zaznamenávala její ne zrovna normální a typický životaběh po celá léta. Je nemocná, trpí od narození poměrně vzácnou nevyléčitelnou nemocí, zvanou tuberózní skleróza. Jde o komplikované neurologické onemocnění, její podstatou je vrozená genetická mutace na chromozómech, která postihla geny, podílející se na kontrole buněčného dělení. Postižený je mozek, ale často také ledviny, kůže, plíce a srdeční sval. U naprosté většiny nemocných tuberózní sklerózou se vyskytuje epilepsie. Bětce byla nadělena klidná, milá a kamarádská povaha, která kolem ní shromažďuje a udržuje řadu generačně spřízněných kamarádů, příbuzných, dětí i dospělých přátel. V tomto směru ji její nemoc nějak zásadně neomezuje. Má dar výřečnosti, v oblasti humanitní se docela orientuje, má na řadu věcí svoje, často originální a překvapivé názory. Miluje hudbu různých žánrů, ráda a dobře zpívá. Je to opravdová čistá duše. Je vnitřně přesvědčivá i zábavná. (Česká televize)

Marze

Dokument o běžných denních úkonech a adaptaci na nemoc dítěte. "Rodina to je táta máma, dítě a pes" říká Bětka. Dnes spíše platí táta, máma a pes. Pro vlky je to velmi výhodné, že se vychováváme jejich děti. ()

Seteh

**34** Že "kamera zaznamenává životaběh po celá léta" bych právě zrovna neřekla. Téma je zajímavé a zasloužilo by si mnohem více prostoru. S 27 minutami mi tento dokument přijde jako nehotové dílo a ze života Bětky jsme viděli opravdu jen zlomky. Téma a různé otázky s ním spojené byly pouze nakousnuty. Bylo to jak upoutávka na dokument... film o filmu nebo tak něco. Upřímně byl pro mě nejzajímavější kraťoučký pohled na průběh výuky ve speciální třídě. A musím také vytknout zvuk - hudba a mluvené slovo byly vůči sobě hrozně nevyvážené. Ale nekvalitní zvuk u současné tvorby bohužel není nic nového. :( Mne takovéhle dokumenty o lidech s neobyčejnými životy a osudy moc baví, ale tohoto je škoda. Dospělá Bětka na mě působila velmi pozitivně, zajímalo by mne více jejích názorů, její pohled na svět, její představy o budoucnosti atd. A že nad budoucností raději nepřemýšlí její maminka, to naprosto chápu. ()