Samuraj Okada Izo z Tosy (Šintaró Kacu) je bez práce a zadlužený. Bez váhání proto přijme nabídku Takečiho Hanpeie (Tacuja Nakadai), vůdce klanu Tosa, který vede rebelii Loajalistů proti vládě v Kjótu, a začne dle jeho rozkazů zabíjet vládní úředníky šógunátu ve jménu tenchu. Slepě pro Loajalisty odvádí černou práci s vidinou toho, že se mu Takeči Hanpei po nastolení „nového řádu" štědře odmění. Nepříliš důvtipný Izo je obávaným zabijákem, ale jen obtížně se orientuje v boji klanů o moc a čím dál více se zaplétá do nečisté spiklenecké hry, kterou režíruje ambiciózní Takeči Hanpei. (Dont)

majo25

"Vidiaci Zatoiči" nám predstavuje neokrôchaného a namysleného samuraja, ktorý raz padne na hubu. Filmu trochu možno vyčítat velmi dlhú stopáž, v ktorej nemá tolko vela výborného čo ponúknuť. Viac sa mi vo filme páčil Nakadai. Na Gošu trošku divný film, i keď sa nezaprel v komediálne ladených scénach (utekanie hl. hrdinu). Hodnotenie: 65% ()

Flipnic

Perfektní záležitost, výborný děj a scénář, postavy a naprosto excelující Katsu. Ten zde ztvárňuje netradiční roli "burana", který se umí jen ohánět mečem a kosit na kusy kohokoliv na příkaz svého "pána" (Nakadai). Jak to ale bývá, pes se později vymkne kontrole a utrhne ze řetězu. Katsu za to padne až na nejhlubší dno nejen materiální, ale zejména psychické a duchovní (úžasný herecký výkon!!) ... Závěr fimu jsem rozhodně nečekal v takové podobě, o to větší to pro mne byla pecka ... Film není nacpaný tradičními "katana-rubárnami", ale pokud k nim dojde, jedná se o excelentní choreografickou práci plnou syrového násilí, zvířecí zběsilosti, až neuvěřitelnými stříkanci krve a nějakými těmi gore-efekty, které jsou excelentně na svoji dobu provedeny ... Faktem ale zůstává, že o souboje zde skutečně nejde ... ()

zelvopyr

Nakadai zde až na závěr nepředvádí svůj trademark, koulení očima. Katsu zase ten svůj -- zde hraje vidoucího. Mishima... to je vůbec zajímavé, něco jako obsadit do filmu křížence Bohumila Hrabala a Arnolda Schwarzeneggera, přičemž by jím hraná postava skončila život skokem z okna nemocnice.   ||||   Film Hitokiri (zabiják) si nepleťte s vybájenou fikcí typu Zatóiči – drží se seč může historických podkladů. Je v něm zachycen kus života několika zajímavých historických osobností, krom samotného hlavního hitokiri jménem Okada Izó je zde nejzajímavější osoba jeho přítel Sakamoto Ryóma, který měl ze všech japonců největší zásluhu na restauraci císařství. Mihne se zde i Katsu Kaishó, který z Japonska udělal do konce století námořní velmoc, a kterému skutečně Okada zachránil život. Nakadai hraje skutečného bosse Takechi Hanpeita, Mishima druhého ze slavných hitokiri, Tanaku Shinbei. Krátké období vzestupu a pádu všech zmíněných Loyalistů z klanu Tosa je neskutečná lekce z historie a herecká nálož, kterou jsem dlouho neviděl. ()

kinej

Film Hitokiri vyniká parádním hereckým obsazením. Setkání takových velikánů japonského filmu, jsou Shintaro Katsu a Tatsuya Nakadai nemohlo dopadnout špatně. Úslužný primitiv, sloužící jako nástroj pod vedením rafinovaného vůdce, se po bolestivé cestě poznání vnitnřně osvobodí. Herecké výkony ve filmu střídají s úchvatnou prací s barevnou kompozicí Hidea Goshi a za hudebního doprovodu legendárního Masaru Sato. Jediné co je k vytknutí je pomalejší tempo a závěr filmu, kdy by divák čekal nějaké větší a hlavně doslovnější finále a ono nic. I tak velice dobrý samurajský film. ()

stub

Jeden nejmenovaný pán v jedné nejmenované studii prohlásil: "..Dekadence chudiny spočívá v její totální neschopnosti snesitelně vládnout sobě samé...". Shintaro Katsu hraje postavu, která je hořkým zosobněním tohoto tvrzení a jako obvykle mu to jde dobře. Ještě více však exceluje Nakadai, jehož "loutkář" je herecký koncert neskutečného formátu, a to i v rámci jím samým vysoko nastavených měřítek. Vynikající, poměrně netypický Gosha, silné **** ()