Poslední člověk

(festivalový názov)
  • Dánsko Siunissaq - Det Sidste Menneske (viac)
všetky plagáty

Když grónský vědec Minik Rosing objevil první stopy života na Zemi v malém fjordu poblíž Isua, znamenalo to pro lidské vědění velký milník. Jeho nález tak předběhl všechny předchozí objevy o více než 300 milionů let. Život tedy začal v Grónsku. Tání jeho ledových mas se ale den ode dne zrychluje a vědci z celého světa se shodují, že by voda z grónských ledovců mohla zatopit naši civilizaci. Zatím tu ale v paprscích přítomnosti probleskují příběhy jeho současných obyvatel, kteří s místní krajinou vyrostli. Film je vizuální meditací, která kličkuje mezi sociální a osobní pamětí, globální klimatickou krizí a lokálními změnami krajiny, výpověďmi vědců a vědkyň a pocity místního obyvatelstva. (Jeden svět)

angel74

„Lidská rasa jednoho dne vyhyne. Některé pradávné mikroby přežily dodnes, jaky ty v oblasti Isua. Ale co se týče zvířat a rostlin, žádné z nich nepřežily. Tak proč bychom měli my? Z geologického hlediska by bez nás Země byla v pořádku. Proto bychom o sobě neměli mít příliš vysoké mínění... Udržitelnost je důležitá. Proč ale vytvářet udržitelný systém, ve kterém se nedá žít? Nejde jen o udržitelnost. Mělo by to být také krásné. Krása vychází z hudby a různých lidských interakcí, ale i z úžasných a zajímavých druhů, z nedotčené přírody.” - V pomalu plynoucím dokumentu režisérky Ivaly Frank najdete mišmaš různých lidí a myšlenek, který kupodivu vcelku dobře funguje. To vše je proloženo poutavými a nápaditými záběry ukazujícími drsnou severskou přírodu. (80%) ()