Císař Atlantidy

• Španielsko El káiser de la Atlántida (viac)
všetky plagáty

Filmové pátrání po vzniku a dalších osudech opery česko-židovského skladatele Viktora Ullmanna, zkomponované v krutých podmínkách terezínského ghetta... Císař Atlantidy je stále velmi aktuální opera o tyranovi, který si chce podrobit svět. Opera, která vznikla na nejneuvěřitelnějším místě – v koncentračním táboře Terezín. V roce vzniku se však nedočkala svého uvedení, ačkoliv byla v Terezíně zkoušena. Autoři – Viktor Ullmann a libretista Peter Kien se skoro všemi účinkujícími byli náhle odvezeni do Osvětimi. Partitura ale zůstala a přežila konec války a složitou cestou se dostala do rukou dirigenta Kerryho Woodwarda, který ji rekonstruoval a nakonec operu 30 let po vzniku uvedl ve světové premiéře v Amsterdamu. V dokumentu jsme ale i svědky vznikajícího nového uvedení v Tetro Real v Madridu. Režisér Gustavo Tambascio osvětluje aktuální obsah opery a přibližuje charaktery postav a dobové souvislosti. Opera měla v Madridu obrovský úspěch a řada světových divadel se začala zajímat o případné uvedení. (Česká televize)

Marze

Hudba se mi moc nelíbila, dokument ano. Samozřejmě nemyslím  že je to zvrhlá hudba nižší rasy, ale obdivuji hudebníky, že tohle bez chyby zahráli a zpěváci zazpívali. Operu SS v průběhu zkoušení zakázali. ()

Cacorka_eliz

Jeden z nejlepších dokumentů, který jsem v životě viděla. Divácky i umělecky plnohodnotně zpracovaný s neuvěřitelným dramatickým napětím a fantastickým, až mysteriózním obsahem. Mám jen jedinou výtku: Nechápu, proč podkresová, víceméně žánrová hudba nebyla také od Viktora Ullmanna. ()