Nový cyklus vypráví o málo známých památkách. Deset objektů, které stojí za to blíže prozkoumat, představit v širších souvislostech a možná přesvědčit televizní diváky k osobní návštěvě. A nebudou to jen hrady a zámky, ale také hrobky, vily nebo doly (Grabštejn, Nechanice, Buchlovice, Jezeří, Rožmberk, Vila Stiassni, Důl Michal, Manětín, Kynžvart, Jaroměřice nad Rokytnou). Půlhodinovými díly diváky pravidelně provede herec Jaroslav Plesl. Zapřít nelze jeho osobní zájem o historii, cenné proto budou i jeho odborné postřehy a poznámky při diskusích s odborníky či kastelány. Každý objekt totiž skrývá svá neobjevená tajemství, největší perly inventáře nebo dávno zapomenuté příběhy, jeho cílem je vypátrat ty nejzajímavější. Vyprávění doplní atraktivní záběry z archivu České televize, který skrývá mnoho pokladů v podobě historických obrázků daných památek, ale i filmů, které se na daném místě natáčely... Cyklus vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a portálem Kudy z nudy (CzechTourism). (Česká televize)

Recenzie používateľa jungewolf k tomuto seriálu (16)

Jezeří (2022) (S01E02)

Ještě že se povedlo - komunistům navzdory - zámek Jezeří zachránit : 5 * a 88 % . Film O. Havelky Hastrman vřele doporučuji, K. Dobrý, S. Zmrzlá a další herci jsou famózní ...  . ()

Grabštejn (2022) (S01E04)

Komunistická armáda takových hradů a zámků zničila ... . Dobře, že se jim Grabštejn povedlo krásně opravit . První čtyři díly (každý z nich) : 5 * a 85 - 88 % . ()

Vila Stiassni (2022) (S01E05)

Ve vile Stiassny (čti Štiasný) se v r. 2017 natáčely sekvence seriálu ČT Bohéma - představovala vilu Vlasty Buriana (V.Javorský) a jeho manželky (G.Míčová) . Tenhle díl : 5 * a 86 % . ()

Kynžvart (2022) (S01E06)

Dvorní zahradníci na panovnických dvorech byli vzdělaní lidé ovládající ne jeden, ale rovnou několik jazyků, měli přehled v různých oborech . Dnešní zahradní architekty by každý z nich hravě strčil do kapsy ...  :-) . Ostatně tato tradice začala už za Ludvíka XIV. v půlce 17.věku ...  . ()

Manětín (2022) (S01E07)

Objevné je, že podle dochovaných receptů si můžeme uvařit jídla z doby před cca 250 - 310 lety. Jan Blažej(tj.Giovanni Blasio) Santini-Aichel, Petr Brandl a další - není co dodat : 5 * a 88 % . ()

Důl Michal (2022) (S01E08)

Velice vtipný díl : 5 * a 86 % . ()

Jaroměřice nad Rokytnou (2022) (S01E09)

Zatím nejvtipnější díl . Plusem bylo taky připomenutí blízkého renesančního skvostu : zámku v Náměšti n/Oslavou. JENŽE ! Strašně moc rušil zvuk z operního představení (záběry z filmu Antonio Caldara: L´amor non ha legge, 2019) zrovna při vysvětlování historických faktů. Takže : zvuk - 1 * , zvukař by zasloužil sebrat plat na půl roku , prostě totální hnus . Tenhle díl : 3,5 - 4 * celkem, víc ani omylem . ()

Buchlovice (2022) (S01E10)

Důstojné zakončení nového dokumentárního cyklu - spíš o míň známých památkách. Nejen hradech a zámcích ( viz důl Michal nebo brněnská vila Stiassny ). Poslední díl : 5 * a 82 % . ()

Kunětická hora (2024) (S02E01)

Velice dobré pokračování úspěšného dokumentárního seriálu o méně známých památkách. Tenhle díl mi připomněl, že Kunětická hora byla Rumburakovým hradem v seriálu Arabela. Objevem je(nejspíš nejen pro mě), že rekonstrukci hradu vedl architekt Dušan Jurkovič . ***1.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 7.3.2024, 21.20 . ()

Vizovice (2024) (S02E02)

Unikátem je relikviář v místní zámecké kapli. Obsahuje 365 relikvií svatých, na každý den v roce jednu. Podle toho, který světec měl zrovna ten den (v 18.století) svátek. Na tomhle dílu se mj. podílelo Muzeum regionu Valašsko. ***2.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 14.3.2024, 21.20 . ()

Zlatá Koruna (2024) (S02E03)

Zajímavá je místní barokní lékárna. Poděkování českobudějovickému biskupství za pomoc při natáčení. Tamní kostel se po zrušení kláštera (1785) stal farním a dvakrát týdně (ve čtvrtek a v neděli) se v něm konají mše. ***3.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 21.3.2024, 21.20 . ()

Jánský Vrch (2024) (S02E04)

Moc dobrý díl. Výborná je hudba kapely Priessnitz z Jeseníka, čili z tamního kraje. Je škoda, že to není uvedené v titulcích. ***4.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 28.3.2024, 21.20 . ()

Horšovský Týn (2024) (S02E05)

Velice zajímavý díl. Jojo, česká šlechta byla proslulá svou žravostí už od 13.století, natožpak v době renesance... . ***5.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 4.4.2024, 21.20 . ()

Bečov nad Teplou (2024) (S02E06)

J.Plesl coby český James Bond je výborný ... . Takže na Bečově byl ukrytý nejen relikviář sv.Maura, ale i historické víno a koňak z konce 19.století. A další poklad : diadém-čelenka zdobená 540 diamanty ... . ***6.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 11.4.2024, 21.30 . ()

Hořovice (2024) (S02E07)

Taky zajímavý, tak trochu "letecký" díl . ***7.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 18.4.2024, 21.20 . ()

Stekník (2024) (S02E08)

Je to objev : zámek uprostřed chmelnic na Žatecku. Původní název je trochu rarita - Vzteklinec ... . Byla použitá ukázka z tv-pohádky Slíbená princezna(ČT, premiéra : 25.12.2016). ***Díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 25.4.2024, 21.25 . ()