Veľký George Foreman

• Česko Velký George Foreman (viac)

Pozoruhodný život boxera Georgea Foremana od zisku zlatej olympijskej medaily po získanie titulu majstra sveta v ťažkej váhe, od legendárneho zápasu s Muhammadom Alim v Zaire po nájdenie viery, odchod do dôchodku a kariéru kazateľa. Chlapec z veľmi chudobných pomerov si dokázal svoj hnev a zlosť vybiť v ringu a pretaviť ho do víťazstva... Keď však na rodinu a cirkevné spoločenstvo Georgea Foremana doľahnú finančné problémy, otec Foreman sa vráti do ringu a ako 45-ročný, po rovných dvoch dekádach od prvého triumfu, opäť získava majstrovský titul, čím sa stáva najstarším šampiónom ťažkej váhy v histórii boxu. (HBO Max)

madcap

Big George Foreman je obrovskou legendou ...a právem. Dokázal něco, co v profi sportu nemá obdoby a možná to už ani nikdo nepřekoná. Po desetileté totální pauze se dokázal úspěšně vrátit na scénu a stát se – v rozestupu 20ti let – znovu šampionem, navíc ve dvou zřejmě nejkvalitnějších dekádách, které box v těžké váze zažil. Že o něm natočí film, to jsem čekal už docela dlouho a on si to rozhodně zaslouží ...bohužel to ale, podle mě, dopadlo podobně, jako před dvaceti lety film Ali. Tzn. dá se to, nejde o žádný velký průšvih, ale na druhou stranu to taky není žádná sláva. Přiznávám ale, že tady asi nejsem úplně objektivní, protože o éře/érách, kdy Big George aktivně boxoval, mám hodně načteno a nakoukáno. To nepíšu proto, abych si tu hrál na experta, chci tím jen říct, že jsem kvůli tomu od filmu čekal víc, než asi bude čekat "běžný divák", co třeba box a jeho historii tolik nesleduje. Zaprvé jsem určitě čekal aspoň trochu podrobnější náhled do zákulisí profi boxu... a nedostal jsem prakticky nic. No a za další – těšil jsem se třeba na Sonny Listona, kterému George dělal na začátku profi kariéry sparring partnera, spřátelili se a Sonny mu hodně pomohl s technikou (na rozdíl od trenéra Dicka Sadlera, který se zamiloval do Georgovy síly a boxersky ho jinak moc nerozvíjel) a George od něj v první fázi kariéry taky dost okopíroval svojí image. No a Sonny se tam mihne jen asi na 10 vteřin, zatváří se jako bubák ... a dál nic. Čekal jsem také, že tam bude víc Angelo Dundee, legendární Aliho trenér, kterého pak George angažoval pro svůj comeback. Ten se tam sice objevil, ale asi jen ve dvou-třech záběrech, navíc vždycky spíš jako někdo, kdo je vlastně dost mimo ... Dundee měl přitom velký podíl na úspěšné adaptaci Georgova stylu v době comebacku, kdy už George ztratil rychlost, a i strategie na zápasy pochopitelně vypracovávali spolu. No a v tomhle výčtu bych mohl ještě chvíli pokračovat ... Dobře, sice chápu, že to není dokument a úplně všechny tyhle věci se tam asi ani vejít nemohly ... ale i když tedy zkusím svůj "detailismus" potlačit, tak nakonec filmu stejně nemůžu dát víc, než tři hvězdy. Výsledek mi přijde zkrátka trochu moc schematický a často přecházející až do klišé... Asi tomu ale dám za čas druhou šanci, uvidím, jestli pak třeba názor trošku nepozměním. Rozhodně je ale dobře, že film vznikl. Možná ... třeba ... snad ...přitáhne Big Georgovi a boxu obecně další fans, a třeba i ty aktivní, co to pak půjdou někam zkusit... Protože už by to sakra chtělo nějaké nové talenty, nějaké nové George, Muhammady atd., aby pozvedli úroveň současné těžké váhy třeba tam, kde byla v těch devadesátkách. K současným borcům mám sice respekt, ale podle mě je prostě aktuální HW divize kvalitou o dost níž, než byla v Georgových časech. A to i přes všechny mediální masáže a trashtalky, moderní vybavení gymů, pokročilejší lékařskou péči, lepší výživu včetně bambilionu science-based suplementů ... a bez ohledu na to, že dnešní borci jsou často (na rozdíl od George v době comebacku) opravdu parádně "vysekaní", nebo že Fury měří asi 3 metry. Nikdo mi prostě nevymluví, že drtivá většina dnešních elitních boxerů by proti Georgovi nebo Alimu (v jejich nejlepších letech) měla jen hodně, hodně malou šanci. Tak ... AJ, DW a Furyho fanboys ... teď mě sežerte. 😅 P.S. CGI "dřepovací" tele rozhodně pobavilo. 😅 () (menej) (viac)

Thrakan

Filmy z boxerského prostředí mám rád, ale tento ne, nebavil mě. Nesympatická hlavni postava, stereotypní příběh, vypnul jsem to. ()