Deník Andyho Warhola

• USA The Andy Warhol Diaries

V roce 1968 unikl Andy Warhol jen o vlásek smrti a začal zaznamenávat svůj život a pocity. Vedle deníkových zápisů odhaluje tajemství jeho osobnosti i tenhle seriál. (Netflix)

Chrustyn

Andy byl divnej, ale jeho excentrismus, dílo a to jak ovlivnil popkulturu je zvláštním způsobem fascinující a poutavé. Jen bych to raději viděl v kratší podobě, která by se zaměřila na to nejdůležitější. ()

Marze

Dokument je zalozen na primarnich zdrojich. V tomto pripade na deniku, domacich filmech a fotografiich. Prestoze je nemozne si o teto celebrite popartu udelat uplny obrazek, tento dokument ukazuje  mnoho ruznych pohledu. Rozhovory s lidmi z Andyho okoli. Jsou to vesmes dost podivni lide.  Pokud vim, nikdy nebyl nahran jeho hlas. Pri sledovani jsou mezi radky videt priciny soucasne degenerace Ameriky a silene ideologie, ktere exportuji do sveta. ()

Ewilka

Při vyslovení jména „Andy Warhol“ si naprostá většina představí slavné Campbellovy polévky a portrét Marilyn Monroe. Šestidílná série se ovšem této zlaté éře záměrně vyhýbá a začíná až rokem 1968, kdy Warhol přežije pokus o atentát. Právě ten ho poznamená na celý zbytek života. Dokument ukazuje Andyho Warhola v méně známém světle. Přestože se hlavní linka točí kolem umělcova intimního života, neodmyslitelná část série se věnuje znovunalézání inspirace, hledáním sebe sama a postupným (ne)smířením se s tím, že přichází nová generace mladých umělců. Prostřednictvím archivních záběrů, deníkových záznamů a rozhovorů s Warholovými přáteli i odborníky na umění se série snaží ukázat, jaký Andy Warhol vlastně byl. Hlavním kladem je bezesporu hlas ikony pop-artu vytvořený umělou inteligencí, který předčítá jednotlivé deníkové záznamy. Divák má pocit, jako by k němu promlouval skutečný Andy Warhol. O některých věcech ovšem zápisky mlčí, na což dokument také upozorňuje. Je tedy otázkou, co všechno zůstalo jen mezi Andy Warholem a Pat Hackettovou, které po telefonu poznámky diktoval. Přesto si myslím, že se jedná o povedenou dokumentární sérii, která zaujme i ty, kteří se doteď o Andyho Warhola příliš nezajímali. Jeho úvahy o konzumní společnosti a showbyznysu jsou možná dnes aktuálnější víc než kdy dřív. ()

Visáč

Je príznačné, že intímnym portrétom Warhola ako trojrozmernej bytosti z masa a kostí nás sprevádza hlas replikovaný umelou inteligenciou. Zabudnite na Warhola, krála sixties avantgardy. Tohle je "nový" Warhol: umeleckou kritikou strhaný ako sell-out, továrna na prachy a social climber. Maskot newyorskej smetánky. Stará biela buzna s pitomou parukou. V skutočnosti radikálny trendsetter formujúci mainstream cez filter undergroundu. Andy Warhol, hlavný hrdina najnovšieho queer-festu Ryana Murphyho. ()

Pavlínka9

Na to, že to mělo jen 6dílů, jsem na to koukala poměrně dlouho :D Nicméně nevadí - líbilo se mi to, protože to bylo hodně detailní, se vstupy z minulosti i současnosti a myslím si, že plno lidí zjistilo hodně novinek...Warhol byl podivín, no a co...kdo není... ()