Jedenásťročný Dominik je nadšený, keď český tím na „turnaji storočia“ v japonskom Nagane porazí Kanadu a postúpi do zápasu o zlatú medailu. Napriek tomu, že sám je tak trochu outsider, rozhodne sa kúpiť si hokejku a hrať hokej s kamarátmi, ako najlepšie vedia. Najmä s tenisovou loptičkou za domom. Jeho idolom je Dominik Hašek a tím, ktorý spolu s najlepším kamarátom Honzom zostavia, nemôžu nazvať inak ako Šable (podľa Hašekovho legendárneho pôsobiska, klubu Buffalo Sabres). Hokejku síce držia skôr ako metlu, ale začnú pracovať na veľkej výzve – poraziť tím Červených krídel, ktorý tvoria starší chlapci z vedľajšej dediny. Po počiatočnom debakli sa na trénerskú stoličku Šablí posadí svojrázny Honzov otec, bývalý extraligový hokejista. Ten sa ujme vedenia veľmi zvláštnej a nesúrodej skupiny detí, ktoré pripravuje na veľkolepú odvetu! (Bontonfilm SK)

patto

za mňa áno! splil čo mal na 1ku. Pocit 90r som im ani neviem prečo ale žral , príbeh aj keď jednoduchý fungoval - vlastne atmosfére ešte pomohol, že nebol zbytočne prešpekulovaný (vtedajšie filmy tiež neriešili dnešné "supermyšlienky" vyžadované od úspešných dnešných filmov - proste jednoduchosť zameraná na výsledok)... Za mňa dobrá rodinná oddychovka a naviac "od nás", našich už susedov. Bodaj by bolo takýchto diel viacej 78% ()

NikchaTut

Ježiši proč? Jako vážně proč? Tohle se mělo jmenovat úplně jinak! A možná to radši nemělo vzniknout. Jednu hvězdu dávám za Haška na konci a za rozhodčího co mě fakt pobavil,ale bohužel to bylo to jediný dobrý na celým filmu ()

5tipes

Veliké překvapení na poli rodinného filmu. Jasný scénář a režie, skvělé obsazení (Issová, Brousek, Medvecká, Batěk) a vizuálně hezky zpracovaný retro film, který si zaslouží shlédnutí. Hezká byla i práce s hudbou, příjemná instrumentace. Je opravdu důležité, aby se na film hezky dívalo, hercům bylo rozumnět a příjemně se poslouchal zvuk. Zní to jako banalita, ale málokterý distribuční film má tyto atributy, např. Bastardi 4 (tam není hercům rozumět, hudba je strašně otravná, herci jsou nesympatičtí, kamera je nepohledná a střih amatérský, podobně hnusné jsou i filmy Toulové, Santovjákové ad.) V tomto filmu je to prostě úplně na opak a když se na něj díváte, je to jako byste si povídali se sympatickým člověkem. ()

ClassyBitch

Nečekala jsem nic, možná proto mě to moc milé překvapilo. Neuvěřitelná nostalgie a taky taková malá sonda do chlapskýho světa, do světa srdcařů. Vrátilo mě to do dětství a dospívání, do doby dětských nucených prací, výprasků, do světa sídlištních bitev a pralesních lig. Na konci mi skoro ukápla slza z mýho cynickýho oka. Pěkný to bylo, díky. ()

gapa466

Všechno čím si člověk prošel a co měl rád tam bylo. Přesto mě celý film nechával chladným a neměl při něm prakticky žádné emoce. Rušilo mne třeba jak dětští herci  (hlavně herečka) drželi hokejku. Abych nebyl jen kritický. Nagano mě zastihlo už dospělého, ale dodnes byl dal z hlavy dohromady kompletní složení týmu i s čísly na dresu. My také sváděli bandy hokejové  bitvy s vesnicemi okolo. Naše vesnice, jako středisková, měla více týmů. Každý tým barvu "dresů". Někteří nažehlená čísla na zádech, já od mámy přišitou šestku (spíše hák k jeřábu) a měnil jsem se na Milana Nového. Součástí byla i každodenní proměna na "horníka". Hřiště bylo škvárové. Jsem rád, že to zasáhlo i mé děti. Nedávno jsem objevil ve sklepě jejich hokejku obroušenou na poloviční šíři. Zpět k filmu.  Během filmu nic a teď při psaní se mi vybavuje tisíce věcí, tak to asi tak marné nebylo..... Jen jedna věc. Přišlo vám taky zvláštní, jak snad jediná rodina ve filmu nebyla vlastně plně funkční a vytvářela by harmonické prostředí pro růst dětí? Snad jen ta babička v podobě Taťjány Medvecké byla taková z našeho dětství. A ještě jedna poznámka: K filmu mě přivedl starší syn, "dítě Nagana", i když mu bylo hodně málo, ale pamatuje to. Vzpomínal na to, jak jsme vyráběli branky, betony pro brankaře apod.  Hvězda navíc..... ()

jirikzaboj

Za dítě Nagana se úplně považovat nemůžu, i když ten rok jsem se narodil. Kdo ví, třeba to platí i pro mě. Zažili jsme podobné skopičiny o pár let později a ta doba se během nultých let až tak nezměnila. Taky jsme motali na prsty žvýkačky Hubba Bubba, hráli NHL 94 a citovali u toho společně s radostí EA SPORTS logo. Ta snaha na nostalgickou vlnu je v tomhle snímku zřetelná, občas trochu tlačící na pilu, ale zároveň nevyužitá úplně naplno. Chtělo by to možná víc dobového soundtracku, víc odřených kolen a kiwi sodovky, ale to už si domýšlím své přání skrze vlastní vzpomínky. Příběh je zábavný, přímočarý, sice bez větších ambicí, ale potěší a dokáže i na konci dojmout. Má to chyby, nedotažené linky, ne moc dobré dětské herce a možná až příliš jednoduchou formuli. Já se ale nechávám ovlivnit tuzemskou produkcí, silou nostalgie a taky hereckým výkonem Hynka Čermáka, který zceluje týmového ducha dohromady a funguje to výborně. Prosím víc takových relax filmů z domácí půdy ()