The Nilsen Files

všetky plagáty

Keď sa podarí zadržať nejakého vraha, takmer vždy získa väčšiu pozornosť ako jeho obeť. Inak tomu nebolo ani v prípade sériového vraha a nekrofila v jednej osobe, Dennisa Nilsena, ktorý v Londýne v rozmedzí rokov 1978 až 1983 zavraždil 15 mužov z úzkej komunity homosexuálov. Producent Michael Ogden sa ale rozhodol inak. Prostredníctvom tohto dokumentu dáva priestor v prvom rade pozostalým, ale aj vyšetrovateľom jeho zločinov, ktorí do dnešného dňa nedokážu akceptovať, že po nečakanom rozhodnutí Nilsena bolo zastavené vyšetrovanie jeho ďalších možných obetí. (*CARNIFEX*)

*CARNIFEX*

Ušľachtilá myšlienka. Producent Michael Ogden je gay, obeťami boli gayovia, pričom sa ho bytostne dotýka, že sa viac nehovorí o nich, ako o samotnom Nilsonovi, a tak sa to snaží tak nejak pripomenúť a zhumanizovať. Prvá časť sa venuje zločinom, druhá samotnej dobe, ktorá popisuje hrozné, sociálne podmienky, kedy bol Londýn plný, mladých bezdomovcov, snažiacich sa nájsť prácu, ktorí sa nedočkali ničoho iného, ako spánku pod holým nebom v kartónoch. Taktiež sa snaží poukázať na fakt, že žandári z radov bežných, ale aj ľudia ako takí, miestami zločiny Nilsena bagatelizovali, nakoľko išlo o homosexuálne obete. Až chcel týmto Ogden vytrieskať kredit, nech mu teda tlieskajú. Ja osobne musím tento dokument hodnotiť ako čistý priemer, lebo na trojhodinovú stopáž, rozhodne nedisponuje takým materiálom, aby to mohol takto ponaťahovať, pričom sa bez popudu emócie, jednoznačne točí v začarovanom kruhu. ()