Kočičí příběhy

Peter Chinn

Kamera:

Rob Goldie

Eric Meyers (rozprávač)

Zvláštní schopnosti, původ, chování, myšlení a vědecké experimenty s nejoblíbenějšími mazlíčky... Jsou jedněmi z nejoblíbenějších chlupatých mazlíčků na světě. Jsou známé svou tajemností a nečitelností. Často předstíráme, že víme, co si myslí. Máme pravdu? Možná ne. Biologové a archeologové se nyní snaží rozluštit tajemství jejich historie. Behaviorální geny prošly nějakým vývojem, jehož výsledkem je poddajnější a k lidem přátelštější kočka domácí. Molekulární genetika přináší k jejich cestě z divokého zvířete k chlupatému příteli nové poznatky. Už umíme zjistit a s konečnou platností říct, odkud se domácí kočky vzaly. A díky objevům v neurovědě začínáme rozumět tomu, proč nám tak učarovaly. (Česká televize)

Marze

Dokument vědecky zodpovídá množství otázek. Mají nás kočky rádi? Tím největším motivátorem bude jídlo. Dokáží mít velký emoční odstup . Nemají na to svaly v obličeji. Žijí fantastický dvojí život. Na dvě hodiny zmizí a my nevíme kam. "Dám si čaj a kočku na klín a nic  mi nechybí" říká majitel jednoho chlupatce. Seznámíte se se zajímavým výzkumem, který zjistil, že pláč novorozeněte a miminka v našich mozcích vyvolávají ty samé příjemné emoce. "A kočky mňoukají jen směrem sám", říká komentátor. Také se dozvíte, že divoká kočka nikdy nenashromáždí tolik energie, aby vyrostla velká jako kočka domácí. Kočky mají ultrazvukové slyšení hlodavců. Egypťané si na nich nejvíc cenili jejich zabijáckého instinktu. K dítěti se plazí had a ona ho zabije. Ale chovali je jen za účelem obětování v chrámech. DNA domácích koček se trochu změnilo.  Ve středověku se koček lidé báli. Už jenom ty jejich oči, které vidí v noci šestkrát lépe než člověk a dokonce svítí. Středověky papež prohlásil, že Bůh nenáviděl kočky.. Slavnosti upalování koček jsou z té doby známé. Od 18.století se kočky staly symbolem postavení a měli šlechtěné kočky.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/13413466902-kocici-pribehy/ ()