Novinářky

Propadlíci (E03)

(epizóda)

Každé osmnácté dítě v Česku nedokončí běžnou základní školu. Nezíská tak žádnou kvalifikaci a v budoucnu pocítí všechny otřesy pracovního trhu. Proč vyrábí školství budoucí nezaměstnané? Na reportážní cestě s Hanou Čápovou. (Česká televize)

Mlle

Moje babička působila jako učitelka v tehdy tzv. „zvláštních školách“ v Sudetech, kam komunisté po válci delegovali Romy ze Slovenska a řadu dalších nepůvodních, často z hlediska klasického vzdělání (včetně prostředí v rodinách) problematických dětí. Cestou k jejich relativně úspěšnému uplatnění nebylo vzdělání, ale přesně naopak – byla to schopnost učitelů včas rozpoznat skutečná nadání a kvality těchto lidí, která jen málokdy leží ve sféře klasického a dnes všude protežovaného intelektu. Moje babička tak uměla pomoci lidem, které školský systém považoval za odpadlíky, většinou tím, že jim zajistila včasnou praxi v řemeslných oborech (od kařeřnictví přes úzce specializované soustružení atd.), kterým se věnovat sami chtěli a kterými se poté dobře uživili a zároveň si v nich často splnili i svou touhu po jisté pospolitosti, která tu panovala, a cítili se mezi svými. Život takto nasměrovaných lidí získá osu i smysl, což je sociálně etabluje. Právě to, že je dosažení takových zkušeností navázáno na stupeň vzdělání a že v systému nerozlišujeme talenty a osobní nastavení každého žáka, je jedním z největších omylů současného školského systému. Moc se mi líbili vybraní dotazovaní, chápu jejich pohnutky a přeju jim v životě hodně štěstí, rozhovory v tomto díle považuji za zdařilé a podnětné. Mám pořád stejné výhrady proti kameře – je mi jasné, že je těžká, ale nebylo by možné, aby ji někdo udržel, aniž by se třásla jako ratlík? ;) ()