Teritórium

• Slovensko Územie (festivalový názov) (viac)
Brazília / Dánsko / USA, 2022, 83 min

Film Územie prináša strhujúci pohľad na neúnavný boj pôvodných príslušníkov kmeňa Uru-eu-wau-wau proti odlesňovaniu, ktoré v brazílskej Amazónii spôsobujú nelegálni osadníci a združenie nepôvodných farmárov. Film vďaka strhujúcej kamere zobrazujúcej krajinu a bohato štruktúrovanému zvuku zavedie divákov hlboko do komunity Uru-eu-wau-wau a poskytne bezprecedentný prístup k osadníkom, ktorí nelegálne vypaľujú a klčujú pôdu, ako aj k farmárom bojujúcim za legalizáciu ich nezákonného zaberania pôdy. Film čiastočne nakrútili členovia kmeňa Uru-eu-wau-wau; opiera sa o autentické zábery zachytené v priebehu troch rokov, keď príslušníci komunity riskovali životy, aby vytvorili vlastný spravodajský tím v nádeji, že odhalia pravdu. (Jeden svet)

Struhy

Dějová linka v podstatě stejná jak v Avataroj. Ovšem tohle je realita. A o to to je smutnější. Indiáni zde nebojují za použití luků a šípů (i když mají je u sebe), nýbrž překvapivě si pomáhají moderními technologiemi (kamery a drony), aby odhalili vetřelce a ukázali světu, jak se věci ve skutečnosti mají. Dokument se snaží nabízet pohled a motivace všech zúčastněných stran v konfliktu. Jsou to ale kolonisti a dřevorubci, z jejichž řečí je mi špatně. Nejčastěji se odvolávájí na bibli a na to, že jiné (západní) země si svou půdu taky vydobily, tak proč by nemohli oni. Jako ano, svým způsobem se je člověk snaží i pochopit, ale prostě už přišli se svými nároky s křížkem po funuse. V dnešní době, kdy se ženeme do klimatické sebezáhuby, jsou taková tvrzení a motivace krátkozraká. Je mi z toho fakt smutno. Všechny ty záběry vykácených a vypálených pralesů. Evropa kdysi taky byla jeden velký les, ale to přece neznamená, že můžeme udělat to samé amazonským pralesům v současnosti. Tam prostě nejde najít rovnítko. ()

xxmartinxx

Možná to maličko romantizuje jednu stranu konfliktu, zároveň je ale pěkné, že to nedémonizuje ani individuální kolonizátory a celkem komplexně zachycuje dynamiku místního konfliktu. ()