Fukigen na Mononokean

• Japonsko 不機嫌なモノノケ庵 (viac)
Japonsko, (2016–2019), 10 h 11 min (Minutáž: 23–24 min)

Recenzie používateľa Jeoffrey k tomuto seriálu (2)

Season 1 (2016) (S01)

Další z anime ve stylu Mushishi, nebo Natsume yūjinchō, kde se svět hemží tajemnými tvory, tady zase jednou Youkai (démony), kteří ale vlastně nejsou zlí, spíš jen nepochopení a tak je třeba nějakého toho charakterního hrdinu, který je bude vymítat, nebo se jim i lidem jimi posedlými snažit pomoct. Bohužel hloubkou, zajímavostí a charismatem hlavních postav se to ke zmíněným titulům jen velmi vzdáleně blížilo. Jistě občas tam takový ten příjemný "feeling" byl, ale rozhodně to nebylo nic intenzivního a hlavně to nikdy nevydrželo déle, než pár minut. Některé episody byly mírně nadprůměrné, ale finální zápletka i s jejím rozuzlením byla zase jednou jen prachobyčejným klišé. Ale i tak to byla občas docela sympatická podívaná, která ale moc hluboko nepronikla a vlastně hlavní co mi přinesla je fakt, že se nyní mnohem víc těším na novou sérii mnohem povedenější "Knihy kamarádů" 5,5/10 ()

Cuzuki (2019) (S02)

Zrovna když to začalo být zajímavé, tak je konec... Na druhou stranu když si vezmu, že mě začátek druhé série vůbec nechytl a já se musel v určité části do dalších dílů nutit... Zkrátka prvních pár dílů pro někoho jako já za moc nestojí, přemýšlel jsem, kdy se z téhle pro mě po první sérii "béčkové napodobeniny Natsumeho knihy přátel" stalo shoujo a proč je tu najednou tolik nových bishíků a jestli jsou ti "Vykonavatel" a "Spravedlnost" (někdo to překládá i jako "Soudce") pro děj nějak důležití a vůbec kam se celý ten děj prvních pár dílů ubírá. Nebavilo mě to, to sympatické o pomáhání démonům, ten příjemný pocit z dobrého skutku, nebo povedeného krátkého příběhu, byl v prvních pár dílech naprosto pryč a já se tu patlal v nějakém divném dramatu a řešil věci, které pro mě nebyly zase až tak zajímavé. Zhruba někdy v půlce se to ale zlomí, přijde i nějaký ten díl, kdy se opravdu hlavně pomáhá a kdy to má zase ty kvality (i když tady stále béčkové), které mám tak rád třeba už u zmíněného Natsumeho. A pak přišlo příjemné překvapení, když vytáhli autoři novou zápletku o Ashiyovic rodině a mě to konečně chytlo. Sice je to zase tak trochu jako "záhada kolem Natsume Reiko", ale provedení tu není špatné a Ashiya Sakae jako postava vypadá zajímavě. Dovedu si sice docela dobře domyslet, kam tento příběh teď povede, ale ta cesta nevypadá vůbec zle a tak i když tady jen zopakuji stejné hodnocení jako v první sezóně, tak na další díly se teď i trošičku (ale vážně jenom malinko) těším. 5,5/10 ()