Kto prežije

(relácia)
  • Česko Kdo přežije (viac)
Rozhovor 2
Dobrodružný / Reality-TV / Súťažný
USA, 2000

Réžia:

Don Roy King

Účinkujú:

Jeff Probst (moderátor), Amber Mariano, Richard Hatch, Judd Nelson, Kimmi Kappenberg, Rudy Boesch, Jenna Lewis, Sugar Kiper, Jenna Morasca, Jerri Manthey (viac)

Série(46)

Survivor je televizní reality show, která je v různých podobách vysílána v mnoha zemích na světě. Hlavním principem této soutěže je vysazení soutěžících na izolovaném místě v divočině, kde soupěří o různé odměny a hlavní výhru v hotovosti. V soutěži se využívá systému postupného vyřazování, kdy soutěžící hlasují proti dalšímu členu v kmeni dokud nezůstane poslední soutěžící, který kromě výhry získá i titul "Poslední trosečník" ("Sole Survivor"). Soutěž je také obrovským sociálním a psychologickým experimentem, kdy je možné pozorovat různé typy lidí, jak se k sobě navzájem chovají za různých okolností a v různých podmínkách. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Hashirama k tomuto seriálu (9)

Kto prežije (2000)

Survivor je historicky nejúspěšnější televizní show a více než právem. Koncept kmenového života na ostrově a vzájemného soupeření nabíral s každou sérií na síle, až se z této show stal kult se vším všudy. Pochopitelně po těch letech už to stojí řádně za piču, ale časem slábne každý televizní produkt. Tvrdé a náročné soutěže a zároveň nutnost sociální strategie, spolčování, aliancí a přátelství, ale i zrad, udělaly z této soutěže jeden velký napínák, který dokáže v těch nejlepších sériích způsobit permanentní erekci, protože efekt fandění zde funguje většinou na sto procent, tzn. každý si v této soutěži dokáže najít svého favorita/-tku, buď proto, že je krásný/-ná a zde se chodí většinou bez trička, nebo proto, že se jedná o sympatickou osobu či dobrého hráče/-čku, zatímco v mnoha jiných show, kde se soutěžící válejí na gauči, tento efekt zcela chybí. Samozřejmě s postupem let převzal produkční otěže Probst a celá show zdegenerovala do podoby, ve které se dobří soutěžící hledají obdobně jako pracovní síla v Chánově, přičemž na nedostačující casting Probst vehementně odpovídá návratem starých hráčů vydávaných za favority. Nostalgie zde hraje prim. ()

Markézy (2002) (S04)

SPOILERY...Nejhorší série s nejhorším vítězem a neuvěřitelně nudným průběhem. Při sledování této sezóny jsem si připadal jako německá důchodkyně čumící na Sturm der Scheiße. Naprosto nudní hráči v nudných soutěžích a to se týká všech. No a co, že se tady poprvé objevil Boston Rob. V žádné z dvaceti sérií, ve kterých byl, jsem mu nefandil a svůj herní přínos stejně ukázal až v All Stars. Vecepia je suverénně nejhorším vítězem v historii pořadu - černoprdelnická kráva (ne, nejde o to, že je černá vy posraní rasisti), která se celou dobu přinejlepším vezla a svůj "výkon" obhajovala výroky typu: "Miluji Boha, proto jsem se dostala do finále." O nic lepší byla druhá finalistka Neleh, stejně slaboduchá blbka. Člověka tato řada přiměje spíš k domněnce, jestli těm dvěma krávám nepomohl skutečně Bůh? Kdyby mě donesl do finále, styděl bych se, že jsem to neodehrál sám, ale vzhledem k tomu, že V. a N. celou dobu jen tiše seděli za stromem a modlili se k Alláhovi, měli by se stydět taky. Jak já tuhle sérii nemám rád. ()

Cookovy ostrovy (2006) (S13)

Ač je tomu již pár let, kdy jsem Cookovy ostrovy viděl, dodnes se pro mě jedná o nejlepší sérii. Parvati je nejlepší ženskou hráčkou, z Ozzyho všichni šíleli (dokud si o sobě nezačal moc myslet) a tříhodinový rozdělávání ohně sirkama je třešničkou na dortu. K tomu ještě slušný vítěz. Nejlepší sezóna a pamětihodná televizní událost. Favoriti: Ozzy, Parvati, Yul ()

Fidži (2007) (S14)

Spojlery!...Survajvr, tentokrát na FiDŽi přinesl v pro mě zlaté éře pořadu změnu s tím, že jeden kmen bude na dovolený a ten druhej hrát Survajvr. Podepsalo se to hlavně na soutěžích (možná za to můžou prokletý oranžový šátky), kdy Ravu vyhráli za celou dobu jednu jedinou soutěž. Sračky jako Cassandra si tak válely šunky na kanapi do dne 39 bez potřeby cokoliv dělat a finalisti tak stojí za hovno úplně stejně jako nasraná porota. Favoriti: Edgardo, Alex ()

Čína (2007) (S15)

Spoilery!...Jedna z těch mála řad, ve kterých jsem si vytipoval favorita už v prvním díle a on to fakt vyhrál! Čína je osvěžující změnou po monotónních tropických ostrovech a casting je povedenou zárukou zábavy. Sice se mi občas zdálo, že Todd byl jedinej, kdo opravdu hraje nějakou hru, ale celkově si nemůžu stěžovat na nic jinýho než na tu piču Amandu, která za 3 sezóny, ve kterých byla, neudělala absolutně nic a kdybych nepoznal Dawn, zůstala by korunovanou královnou bulení, který strategicky vytasila ve finále. Jinak si nestěžuju, nejrušivější element odešel hned jako první a největší castingový omyl od Markéz - Denise se mi dařilo ignorovat. Soutěže klasicky super a vítěz jednoznačně jeden z nejlepších v historii pořadu...proč do dalších řad nasrali Jamese a Amandu mi vskutku zamotává hlavu. Favoriti: Todd ()

Mikronésie (2008) (S16)

Spoilery!...Zlatý výkvět Survivora proti sobě postavil oblíbené hráče (dosti diskutabilní) a největší fanoušky (ještě diskutabilnější). Ať už ale souhlasíte s castingem nebo ne, od začátku do konce je tohle jedna z nejnapínavějších řad a Parvati jako vítěz je super třešničkou na gauči. Ani bych to nebyl já, kdyby mě někdo nesral - konkrétně buzerant Chat, kráva Amanda a další, jejichž jména jsem zapomněl, ale v těch krásných dobách 2000 - 2008 se jedná o vrchol televizních soutěží a jak je v Survivoru zvykem, byly tu k vidění hvězdy a opravdoví hráči - Parvati, Ozzyho nemesis Jason a nevyužitý Johnny Fairplay. Při pohledu na zkurvenej Caramoan s pičoidními "favority" a kokotskými "fanoušky" mi zbyly oči jen pro pláč. Favoriti: Parvati, protože je vcelku hezká a mimochodem přehrála všechny demetní favority a všechny dementní fanoušky a Jason, protože fyzicky přinejmenším dorovnává na Ozzyho a přitom si o sobě tolik nemyslí. ()

Ostrov vykoupení (2011) (S22)

Modelový příklad uměle vykonstruované série pod taktovkou Jeffa Probsta, vymyslitele takových nápadů jako Redemption Island, zavedených čistě pro udržení sledovanosti v přijatelných mezích, přestože ta nemá co dělat s nedostatkem nápadů, nýbrž s tím, že diváci chtějí dobré hráče, kterým mohou fandit, a ne pana Tau, který záhadně objevuje imunity všude, kam šlápne, ani legendárního šestatřicetinásobného laureáta na vítězství Boston Roba. Robovo vítězství bylo neočekávané jako východ Slunce a všechno ostatní by se dalo nazvat pouze nechtěným komparzem a o to je horší, že si soutěžící mysleli, že mohou vyhrát...Jó, to platilo kdysi, teď musíte absolvovat přinejmenším dvě série předem, aby se Jeff ujistil, že jste na vítězství dost dobrý/á a jste to právě Vy, kdo přitahuje diváky k obrazovkám. Pakliže Vám přijde tato metoda trnitá, musíte preventivně počkat pár let, než se produkce...co to plácám, Jeff...než se Jeffátor rozhodne náhodně vygenerovat sérii bez navrátilců. Co bych měl o této sezóně psát? Není dobrá, jedinými soutěžícími jsou Russell a Rob, a ani jeden z nich neumí hrát. Přesto je od Gabonu tato série přinejmenším průměrným standardem, přestože by mezi staršími neobstála absolutně v ničem. ()

Caramoan (2013) (S26)

SPOILERY!...Tákže. Začneme pěkně od podlahy a zhodnotíme to, na čem hra stojí - hráče. Už podruhé se konal souboj Fans vs. Favorites, ale narozdíl od nepopiratelně kvalitní řady v Mikronésii, se dá polemizovat nad tím, jestli Favorites jsou skutečně Favorites...pominu-li fakt, že většinu "favoritů" jsem si nepamatoval...Nejdřív tu máme cocota Cochrana. Jako ostatní "hráči" i on celou sezónu při zpovědi na kameru prohlašoval že čeká na moment, kdy převzít hru. Tohle říkali všichni do dne 39, ale nevšiml jsem si, že by se něco takovýho opravdu stalo. Dawn, duševní troska, která se i při ranním sraní musí rozbulet nad nedostatkem papíru. Brendon, duševní troska číslo dvě, se kterou renomovaný psycholog Jeff Probst sehrál náramný divadlo, ale já bych se bál jít vedle něj po chodníku. Phillip, největší piča z největších pičí, oproti který i takový paka jako Cochran nebo Russell jsou k zulíbání. Andrea, jedna z nejslibnějších hráček byla kvůli Phillipově pičo-cloně téměř neviditelná a stejně tak i Brenda, která jako hráč stojí za hovno (takže se do téhle řady vlastně skvěle hodila), ale aspoň je celkem pěkná. Ovšem v neviditelnosti suverénně vyhrál Erik, u něhož pochybuju, že vůbec strávil před kamerou víc jak hodinu. Corrine mi dělala radost už jen tím, že chtěla vyhodit Phillipa. A Malcolma jsem měl z favoritů nejradši. Sice jsem Filipíny neviděl, ale moje sympatie si získal už jen přátelskou povahou. Co se Francescy týče, dát do favoritů člověka, kterej vypadl jako první, to může napadnout fakt jenom Probsta. Fanoušci - Matt coby největší bizarnost na ostrově od dob chlupáče Ralpha z RI. Sherri, která si po třech dnech hry řekla, že je přece zadarmo na tropickým ostrově, tak co by se zatěžovala nějakou hrou. Shamar, profesionální armádní polštář. Reynold a Eddie, Dos de tres amigos, kterým jsem skutečně fandil (ale víc Reynoldvi, přece jen on z těch dvou něco dělal)...Všichni dosud nezmiňovaní nestojí za řeč. K samotné hře...no, žádná nebyla. Hráči, který miloval snad jen Probst (Cochran, Phillip) trávili 90 % dne před kamerou, kde odhalovali své geniální plány, jak převzít otěže. Nejpamětihodnějším momentem bylo bezesporu vyloučení Phillipa. Jinak se za celou sezónu nic nestalo (čemuž Probst oponoval svým: "V této jedné z nejnepředvídatelnějších řad došlo k vyloučení") a Probstovo vměšování se do průběhu a zaujatost zde dosáhly svého pomyslného vrcholu. Na jednu sezónu jsem čuměl pomale půl roku (a poslední tři díly přeskočil), jen abych se dočkal přinejmenším úsměvné finálové trojky ve složení: duševně slaboduchá mormonka, pako, náhodný obyvatel ostrova. Taky jsem se povinně koukl na Reunion show a stačí k tomu dodat, že špatná řada nepřekvapí špatným finále. Brenda jako porotce chyběla (pokud ji vůbec pozvali) a skuteční hráči dostali co možná nejmíň prostoru ku prospěchu sraček jako Cochran a Dawn ...Vítěz: Jeden z nejhorších, to už bych to dal radši Brandonovi (ať si koupí polstrovanou celu). Favoriti (opravdoví): Reynold, Malcolm, Andrea ()

San Juan del Sur – Blood vs. Water (2014) (S29)

Víte, kdy jsem na tuhle sérii začal čumět? V květnu 2015...jo, celej rok mi trvalo, než jsem se přes toto přeteklé silo sraček přebrodil. Tato série má bezkonkurenčně nejhorší průběh, hloupé soutěže, zejména pak soutěže o odměny jeden na jednoho, a jeden z nejhorších castů (vítězství stále drží Caramoan). Soutěžící se s ničím neserou a narozdíl od Caramoanu, nejenže je jim hra u prdele, ale zároveň se nezdráhají si fšechno sežrat a pak produkci hezky s psíma očima vyfuckovat. Avšak produkce není bez viny. Jejich přetváření reality show na zasranou venezuelskou telenovelu je fanouškům již dlouho známo. Když poté vidím, jak si nějaká santusácká burger queen odtáhne domů milion, který si ještě deset řad zpátky musel člověk vybojovat s vypětím všech svých sil, jsem z toho jemně jetej a je mi na blinkání. Samozřejmě, tisíc lidí, tisíc chutí a někdo je za vítězku rád, nicméně jediní dva lidé, kteří se hrát pokoušeli, ačkoliv v obklopení planety opic jim to jaksi nebylo umožněno, se odporoučeli směrem porota ihned po sloučení. Přiznám se, že jsem pak tu skvadru Američanů (čti pičusů) nezvládl sledovat, takže jsem dobrou třetinu řady přeskočil a mohl si tak aspoň oddechnout, že se do finále nedostal ten herní trotl Džon. Tenhle výherní manuál sraní na všechno a pak jeden rádoby strategický tah se se soutěží táhne jak sopel již dlouhou dobu a opravdu se mi to nelíbí. Oblíbenci: Nikdo, všichni jsou to kokoti. ()