Satirická romantická komedie Marthy Coolidge s názvem Dívka z údolí je svědectvím života v Jižní Kalifornii 80. let. Julie je dobromyslná dospívající dívka, která se pohybuje ve společnosti jí podobných děvčat, jež jsou všechny jako vystřižené ze žurnálu. K rozčarování svého okolí se v nákupním středisku rozejde se svým sebestředným přítelem Tommym. Mládež z údolí jde ještě ten večer společně na večírek, kde se egoista Tommy okamžitě pokusí dostat do postele jednu z Juliiných kamarádek. Na párty se ale objeví Randy, mladý rebel z Hollywoodu, a kompletně oslavu "nabourá". Přátelská Julie s ním bez jakýchkoli předsudků flirtuje až do momentu, kdy musí Randy - zjevně kvůli svému zevnějšku - večírek opustit. Randy se do Julie okamžitě zamiluje a znovu proklouzne na párty, jen aby s ní mohl ještě mluvit. Julie pak v doprovodu ufňukané kamarádky stráví noc projížďkou s Randym po Hollywoodu. Díky neustálému Randyho dvoření se do něj Julie nakonec zamiluje, ale musí si vybrat mezi ním a Tommym, který ji chce získat zpět. Její přátelé navíc vytrvalého Randyho odmítají akceptovat. Nakonec si ale Julie upřímně promluví se svým tatínkem (Frederic Forrest) a závěrečný ples se stane triumfem mladé lásky. (oficiálny text distribútora)

blackrain

Opravdu příjemná romantická komedie, která sice jede podle osvědčené šablony a od začátku je naprosto jasné, jak to všechno dopadne, ale to nevadí, protože mě bavila a nemám potřebu litovat stráveného času při ní. Julie měla perfektní rodiče, i když byli šílení do zdravé výživy, ale byla to jejich obživa. ()

betelgeuse

DÍVKA Z ÚDOLÍ (1983) Marthy Coolidgeové mě oproti očekáváním poměrně zklamala, stejně jako ve své době další alternativní středoškolská romantická komedie PRAŠTĚNÁ HOLKA, která taky měla ukazovat randění kalifornských puberťaček „trochu jinak“. I v případě Coolidgeové filmu platí, že alternativní soundtrack a „otěr“ o společenskou realitu nutně nevylučují stereotypy a banality [hrdinka, která se po dlouhém váhání rozhoduje – byť ne definitivně –, že před „pop-punkerem“ s hustým obočím a upřeným pohledem Nicholase Cage dá přednost fádnímu blonďatému „Kenovi“ s tričkem s límečkem a instinkty surovce, aby neztratila přízeň konformních kamarádek]. Někdy mám pocit, že v tak banální, sluncem vyhřáté zemi, jakou je Kalifornie, snad ani dobrou romantickou komedii bez stereotypů a karikatur natočit nejde – a už vůbec ne s hrdiny středoškoláky. Ale duch doby, vč. lokálního alternativního popu a Cageova talentu v syrové podobě, z filmu vyzařuje, to ano – z (kvazi)sociologické studie se stal kulturně-historický artefakt... ()

corpsy

Je to paradoxne klišovitá, ale aj v mnohých momentoch pomerne originálna romantická skôr veselohra, ako komédia. Nicolas Cage v dobe, keď ešte nebol známy svojím divokým hereckým prehrávaním, tobôž akčným hrdinom. A hlavne kvôli nemu, kočkám a výstižnej osemdesiatkovej atmoške, to stoji za tú hodinku aj pol. ()

slunicko2

Film přístupný pouze pro diváky do 15 let! 1) 19letý Nicolas Cage (pseudorebel Randy) v trenýrkách nebyl k zahození, i když ty další ohozy mu sexy šarm poněkud ubíraly. Že by o oblečení fakt platilo: The expensive ones always fit better, honey? 2) To 30letému Michaelu Bowenovi (spolužák a bývalý partner hlavní hrdinky Tommy) v roli čerstvého maturanta (!) přiléhavé džíny moc a moc slušely. 3) Co dál říci k filmu? Nevím... ()

Anderton

Celkom príjemný teen filmík zo slnkom vyhriatej Kalifornie (prostredie je jediný skutočný klad filmu), ktorý sa nesie na vlne podobných filmov 80. rokov. Nemá síce úprimnosť a scenáristickú vycibrenosť takého Breakfast club, alebo Amerického graffitti, ale aspoň sa snaží nepôsobiť umelo. Prekvapí prítomná nahota, ktorá filmu celkom prospieva, skúste si predstaviť, žeby sme niečo podobné sledovali v rovnako ladených filmoch nasledujúcej dekády. Aspoň si na také nespomínam. Prvá, spoznávacia polovica je lepšia, potom sa scenár zvrtne iba na vyriešenie otázky, či sa Julie vráti k jednému, alebo druhému chlapcovi. Finále, aké to prekvapenie, sa odohraje na maturitnom plese. Na rok 1983 je to celkom slušný film. ()

• Scénář k filmu byl napsán během deseti dnů. (Edgerton)
  • Honorář Nicolase Cage činil pět tisíc amerických dolarů. Tímto filmem se ale proslavil a jeho cena začala raketově stoupat. (Edgerton)
  • Komerčně se jedná se o jednu z nejúspěšnějších teen komedií 80. let, která při rozpočtu pouhých 350 tisíc amerických dolarů vydělala 17,3 milionu dolarů. (Edgerton)