Der Tag ist nah

Nemecko, 1997, 15 min

Réžia:

Alexander Kluge

rivah

Divoká, hudbou rytmizovaná skládačka různě výtvarně pojednaných hesel střídaných s horečnatou akcí, v níž se střídají obrazy něco si poznamenávajícího muže, letícího astronauta, z centra se rozbíhajících obrazů, družice obíhající kolem ....Film jinak nevypovídá nic. (max.50%) ()

bierce

Pětašedesátiletý Kluge si dal zřejmě na techno party s mladšími přáteli nějaký smaho a výsledkem je tohle cosi, potácející se na pomezí experimentálního low budget sci-fi filmu a videoklipu s kyberpunkovou estetikou. Jediné co jsem si z toho dokázal vzít za sdělení je, že člověk zůstane ubohým smradlavým a chybujícím stvořením i ve vzdálené a technologicky vyspělejší budoucnosti. Jelikož to vzniklo ve spolupráci nebo pro jakýsi Tekkno-Magazin, doprovází to z dnešního pohledu už poměrně úsměvná a zastaralá tekkno hudba a rovněž celý "sci-fi" vizuál je tvořen pomocí hodně laciných efektů. I přes svou výpovědní vyprázdněnost mi to ale přišlo vlastně celkem sympatický, jelikož mi to velmi silně evokovalo starý Živly. ()