Druhý dech

Československo, 1988, 14 h 32 min (Minutáž: 65–71 min)

Réžia:

Hynek Bočan

Scenár:

Ivo Pelant

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Abrhám, Vladimír Kratina, Naďa Konvalinková, Ivana Chýlková, Jiřina Bohdalová, Miloslav Štibich, Marek Vašut, Veronika Žilková, Stella Zázvorková, Alice Chrtková, Věra Kubánková (viac)

Seriál z prostředí české vesnice. Tvůrci v něm zobrazili osudy a příběhy lidí, pracujících v zemědělství v 70. letech. Hlavní postavou je veterinář Ing. Jiří Vydra, který opouští své klidné místo na fakultě vysoké školy zemědělské, nevěrnou ženu i Prahu. Odchází na vesnici, kde přijímá místo zootechnika v nově otevíraném teletníku. Problém je v tom, že on téhle supermoderní veletovárně na telata nevěří. (Česká televize)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (12)

Druhý dech (1988)

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Ke srovnání s produkcí nekonečných seriálů na prahu 21. století poslouží pádný argument, že by se asi kdekdo z nás raději oženil s kteroukoliv jalovicí z Abrhámova kravína, než aby dostal na výběr kteroukoliv dámu z některého ze seriálů typu Ordinace. Já mezi kravami vyrůstal, ale i bez toho by mi záběry z kravína byly sympatičtější než překližkové dekorace předstírající milionářský bejvák v nekonečném seriálu. Potíž však je, že praktické problémy s moderními provozy upadají v průběhu seriálu do pozadí, zatímco na povrch se nám derou absolutně nezajímavé vztahové záležitosti. ()

Telecí léta (1988) (E01)

Už od prvního dílu je vidět, že nás seriál neošidí ani o detailní záběry z praxe a o zcela konkrétní problémy, se kterými se lze při živočišné výrobě setkat, což ho značně odlišuje od jiných děl. Vzpomeňme na Inženýrskou odysseu, kde se za celý seriál nepodíváme ani jednou do dílny či do výroby. Ústřední výchozí pozice mezi inženýry Víchou a Vydrou je rozehraná zajímavě. ()

Seno a stáj (1988) (E02)

Nahlédnutí do problémů plánování velkokapacitního kravína je také zajímavé, ale tento díl si pro sebe ukradl Marek Vašut. A není divu, že panuje i zdejším diskusním příspěvkům. ()

Rekreační středisko pro krávy (1988) (E03)

Plánované hospodářství mělo sice omezené konkurenční prostředí, ale plány s plnit musí a moderní provozy musejí vykazovat špičkové statistiky. Velmi zajímavý vhled. Vlastně se moc nezměnilo, výsledků (ať už plnění plánu či uspokojení akcionářů a managementu) se zkrátka nějak dosáhnout musí. ()

Mražené telecí (1988) (E04)

Píšu to ve chvíli, kdy dokoukávám sedmý díl, a s politováním musím říci, že tento je zatím poslední, kde se řeší kravíny, krávy a vůbec věci z praxe. ()

Oči na kolotoči (1988) (E05)

Z kravínů a teletníků se přesouváme směrem ke vztahovým záležitostem, což mě navzdory originálním charakterům všech aktérů moc nebere. Ale absolutorium si zaslouží dvojice Bohdalová - Vašut. Neskutečně odporná dvojka v tom nejlepším hereckém slova smyslu. ()

Konec konců v koncích (1988) (E06)

Dobře ztvárněné dusno v domácnosti časově vytíženého Kratiny a neurotické Konvalinkové. Jinak ale nic moc díl. ()

A byla svatba veliká (1988) (E07) odpad!

První polovinu dílu se absolutně nic nestalo, a ač byla motivem svatba ústřední dvojice, vlastně se nic nestalo ani v té druhé polovině. Jen asi tisící konflikt mezi manžely Kloučkovými stojícími zatím tak nějak úplně mimo děj. Kdo tento díl neuvidí, ten vlastně nepřijde vůbec o nic :-) ()

Osmistá první kráva (1988) (E08)

Nějak se to Hynkovi Bočanovi rozsypalo, takže jsem nějak nepochopil ani scénu s exmanželkou ani s vyháněním milence, ba ani proč byl v teletníku takový bordel. Díl zachraňuje aspoň Kloučková, která, ač je domácí semetrika, za práci vzít umí. ()

Teskně hučí Niagára (1988) (E09)

Stále čekám, jestli tento seriál chytí svůj druhý dech, neboť o ten první před pár díly přišel. ()

Digitální dojnice (1988) (E10)

V tomto díle se nám vyznamenají ženské. Jedna jede těhotná na lyže, druhá už si od pana Stehna přestává nechat kadit na hlavu a třetí je tak blbá, že se ani neobtěžuje jet krást aspoň mimo místo svého bydliště. ()

Na koho to slovo padne (1988) (E12)

Už se dost opakuji, ale ten seriál někdy ještě před polovinou dech ztratil. Nemohu popřít, že ty osobní a vztahové konflikty jsou zaznamenány bravurně, ale nějaký ten příběh se nám kdesi ztratil v epizodování. A celý ten problém v řetězci "příliš kvalitní mléko - v mlékárně ho nechceme - v obchodě není šlehačka" by stál za mnohem více scén. ()