Aneb poslední učitel v Čechách. Komedie o manželství učitele a zdravotní sestry, kterým stále chybějí peníze.  Komediální příběh učitele Eduarda Jelena (Bohumil Klepl) a zdravotní sestry Věry (Veronika Žilková), kteří se snaží vyřešit špatnou finanční situaci své rodiny, vás určitě pobaví. A možná vám bude připadat důvěrně známý, protože se odehrává v naší současnosti... Dnešní podoba této vtipné komedie autorů Evy a Iva Pelantových vznikla ze šesti půlhodinových dílů seriálu, který režisér Karel Smyczek natočil v roce 2000 jako součást mezinárodního koprodukčního projektu. Šest evropských televizí (Katalánská, Welšská, Francouzská, Německá, Norská a Česká) dostalo od francouzské firmy CIPANGO nabídku na odvyprávění jakéhokoliv "rodinného příběhu" ze současnosti, v němž by byly zastoupeny tři generace. Jedině Česká televize přišla s komedií a při premiéře, v prosinci roku 2001, s ní stanice ARTE sklidila velký úspěch. Stanice ARTE ji po té nominovala do prestižní německé televizní soutěže.

Jednotlivé díly:  1. Malá alžbětinská tragédie
2. Velká česká párty
3. Konečně velký byznys
4. Od čerta k ďáblu
5. Poprava českých pánů
6. Neúplné zatmění slunce (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa javlapippi k tomuto seriálu (7)

To jsem z toho jelen (2000)

Dejepisára Klepla a zdravotnicu Žilkovú prestane baviť život z ruky do huby a pokúšajú sa so striedavým neúspechom stať členmi bohatej novoburžoáznej vrstvy. K tomu im dopomáhajú podnikateľské plány rôzneho stupňa geniality, opakované pôžičky z rôznych zdrojov a postupne ochabujúca viera vo vlastné schopnosti. Vzhľadom na letopočet vzniku seriál zachytáva rôzne aktuálne fenomény, v čom, aspoň pre mňa, spočíva jeho hlavné čaro. Herecky okrem ústrednej manželskej dvojky excelujú hláškujúci seniori Kabátová a Nárožný. Žiadne nesmrteľné veľdielo, ale vcelku pobavilo. Môže byť. ()

Malá alžbětinská tragédie (2000) (E01)

"Zvonili klíčema a teď jsou švorc!" Ako tabuľkové platy spoločensky prínosných povolaní v školstve a zdravotníctve prestali byť dostatočné k dôstojnému životu. ()

Velká česká párty (2000) (E02)

"Skrať to, všichni mají chuť na chlebíčky!" Príbeh z historického obdobia, kedy predajcovia predražených hrncov organizovali večierky pre zbohatlíkov a nie zájazdy pre dôchodcov. Dobu to zachytáva miestami až nepríjemne presne. ()

Konečně velký byznys (2000) (E03)

"Daňovou poradkyni a mafiánku, to je úplne stejný." Kofeínový biznis, ktorý sa neodmieta. Dobrá scéna s uhorskou salámou. ()

Od čerta k ďáblu (2000) (E04)

"Proč jsem tak nasranej?" "Jo, to v týhle rodine nikdo neví." Ďalší diel, ďalší biznisplán, ďalší zúfalý pokus o vyhrabanie sa z dlhov, tentoraz s prišívaním očí a chvostov na plyšové primáty. Vtipná scéna tentoraz s tlačenkou. ()

Poprava českých pánů (2000) (E05)

"Vypadá to, že Mark Twain odjíždí k mamince." Prachy ani biznisplány nie sú, požičiava sa na splácanie pôžičiek, robia sa scény. Nejako nám to telenovelovatie. ()

Neúplné zatmění slunce (2000) (E06)

"V Somálsku je hladomor a vy se díváte na blbosti!" Vodní kámen, ten vám rozbil automat. Od veľkého biznisu k punčákom a krémešom, nejaké sklamania, nejaké návraty a skrz očistné slnka zatmenie veľký happyend. ()