Spy x Family

• Japonsko スパイファミリー
Japonsko, (2022–2023), 14 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Tacuja Endó (komiks)

Takuja Eguči, Acumi Tanezaki, Saori Hajami, Hirojuki Jošino, Júko Kaida, Kazuhiro Jamadži, Acuši Ono, Marie Ói, Júdži Murai, Taisuke Nakano, Kazuja Sadži (viac)

Pro agenta známého jako "Twilight" není žádný rozkaz nesplnitelný a žádná mise příliš těžká, přeci jen jde v jeho práci o světový mír. Twilight je totiž nejlepší špión země jménem Westalis a neúnavně pracuje na tom, aby zabránil extremistům rozpoutat válku se sousední zemí Ostania. V rámci své nejnovější mise se musí dostat do blízkosti ostanského politika Donovana Desmonda. Ten si však potrpí na tradiční rodinné hodnoty a prakticky jediní, s kým se stýká, jsou rodiče přátel jeho syna, což jsou především spolužáci z elitní Eden Academy. Agent tedy čelí nejtěžšímu úkolu své kariéry: najít manželku, sehnat dítě, které se dostane na Eden Academy a pak si před Desmondem hrát na šťastnou rodinu.
Twilight, nyní pod aliasem „Loid Forger“, rychle adoptuje nenáročného sirotka Anju, aby ztvárnila roli šestileté dcery a budoucí studentky Eden Academy. Jako manželku si nakonec vybere Yor Briar, roztržitou kancelářskou pracovnici, která hledá falešného partnera, aby udělala dojem na své přátele. Loid však není jediný, kdo před světem něco skrývá. Yor totiž po nocích pracuje jako nájemný zabiják, a tak pro ni manželství s Loidem vytváří dokonalé krytí, protože kdo by podezříval hodnou manželku a matku. Navíc ani Anja není obyčejná dívka, jak by se mohlo na první pohled zdát; je to esper, produkt tajných vládních experimentů, se schopností číst myšlenky, které se před nedávnem podařilo utéct z laboratoře, ovšem protože je dítě, skončila v sirotčinci. Díky svým schopnostem zná dívka skutečnou identitu svých fiktivních rodičů a je nadšená, že její noví rodiče jsou cool tajní agenti! Nikdy by jim to samozřejmě neřekla, to by zkazilo zábavu.
A tak vzniká na první pohled obyčejná rodina Forgerových, kde však pod jednou střechou bydlí špión, nájemná vražedkyně a esper, všichni snažící se před ostatními utajit svou skutečnou identitu, ale zároveň dál plnit všechny své úkoly a mise. A tak i když tito lháři, podvodníci a zabijáci jen plní své role, stejně časem zjišťují, že rodina je mnohem víc, než jen pokrevní pouto… (Jeoffrey)

Recenzie používateľa Hees k tomuto seriálu (2)

Season 1 (2022) (S01)

Výborné anime o rodinke, ktorá sa za istým účelom dala dohromady a síce účelovo spolu sú, ale nakoniec im to ako rodine dosť funguje. Najvýraznejší problém vidím u mňa vo veľkom rozdiele prvého partu a druhého partu tohto anime. Mňa absolútne druhý part nebavil ani zďaleka tak ako prvý a vidím tam istý pokles kvality, ale hlavne pokles v nápadoch, ktoré v prvej sérii boli vynikajúce hlavne preto, lebo to bolo neokukané a nové. Takže len preto som sa rozhodol ísť na nižšie hodnotenie a je mi to v podstate aj trocha ľúto. Spy x Family má totiž vykajúce postavy a to nie len tie hlavné ako Yor, u ktorej nechápem ako sa im podarilo hodnoverne vyobraziť starostlivú matku a zároveň v práci robí absolútne niečo iné. Loid u neho je to také samozrejmé, aj keď u neho sa mi páči, že vlastne sa hrá na to, že to je len misia, ale podľa mňa jeho city sú iné a má svoju rodinu rád. Anya je asi najlepším členom rodinky, lebo vlastne svojimi schopnosťami prináša najdôležitejšie vtipy a vtipné situácie a tak teda hlavne aj svojou osobnosťou. Druhý part tiež priniesol vynikajúce nové a zábavné postavy, ktoré ma naozaj bavili a určite v anime majú miesto, ale bohužiaľ za mňa varil z vody a naťahoval čas niečím čo ma príbehovo až tak nebavilo, ale chápem, že dané nové postavy tam chceli nejako predstaviť. ()

Season 2 (2023) (S02)

Vo svojej podstate filler, kde je veľa mini príbehov rôznych postáv a jeden väčší príbeh hlavne o Yor na výletnej lodi. V celej sérii sa teda nedozvieme absolútne nič nové a tak to občas vyzerá, že ide hlavne o to, aby niečo bolo. Komediálne je druhá séria Spy x Family dobrá hlavne v posledných odľahčených dieloch, príbehovo je zas dobrá na výletnej lodi a tie úplne prvé diely (do výletu na lodi) sú akože hodne slabé, ale len ak ich porovnáme s tým čo sme doteraz v Spy x Family videli, ak ich porovnáme s inými komediálnymi anime je to stále nadpriemer. Kolísajúca kvalita je u komediálnych anime najmenej poznať a najmenej sa bude na ňu niekto sťažovať. Veľký problém mám s tým, že diely, kde Yor premýšľala a mala naozaj zaujímavé myšlienky o tom aký je jej údel vlastne nakoniec ako keby boli anulované tou finálnou myšlienkou, hlavne pre to, aby sa jej postava nezmenila až príliš. Nemyslím si, že by sme mali nejaké výrazné zníženie kvality oproti prvej sérii, ale neskôr ak sa nad tým zamyslíme vyznieva pozerať toto celé ako zbytočnosť, lebo sa nedozvieme nič výrazné ani o vedľajších postavách. Jediné čo tu môže mať základ, je nejaký zlom v budúcnosti Yor, že ona sa možno rozhodne nejak inak a bude sa v jej osude diať niečo veľmi zaujímavé, samozrejme smerujúce k nejakým odhaleniam. Záleží od toho ako sa k hodnoteniu k tomuto dielu postavíme, lebo komediálne anime má hlavne rozosmievať, ale zas, keď toto je považované za vrchol vo svojej kategórii môže to zniesť aj vyššiu mieru kritiky. Predsa len sa mi páčili príbehy, v ktorých bol Damian, tam možno nejaký posun aj vidím a občas si viac zastal Anyu (aby som oponoval svojim vlastným slovám o úplnej zbytočnosti celej druhej sérii z hľadiska príbehu). ()