G. Verdi: Macbeth

(divadelný záznam)
  • Francúzsko Giuseppe Verdi : Macbeth (viac)
všetky plagáty

Přenos zahajovacího představení operní sezóny z Teatro alla Scala v Miláně... Hudební ředitel milánské Scaly Riccardo Chailly dokončí v prosinci sérii nastudování Verdiho mladické operní trilogie. Po "Janě z Arcu" a "Attilovi" přichází na scénu prestižního lombardského operního domu Macbeth v režii Davidea Livermorea. Scénografii vytvořil Gio Forma, kostýmy navrhl Gianluca Falaschi. Přenos nabídne rovněž skvělé pěvecké obsazení, v němž dominuje sopranistka Anna Netrebko jako Lady Macbeth společně s basbarytonistou Lucou Salsim jako Macbethem. Dále účinkují tenorista Franceso Melli v postavě Macduffa a basista Ildar Abdrazakov v roli lorda Banqua... Při bouři se slétají nad skotskými vřesovišti hejna čarodějnic. Když sem dorazí vítězní vojevůdci Macbeth (Luca Salsi) a Banquo (Ildar Abdrazakov), věští jim budoucnost. Macbeth se má stát thénem a později králem, Banquo bude otcem králů. Bezprostředně na to královští poslové zvěstují Macbethovi, že byl za svou udatnost opravdu jmenován thénem. O tom všem se dozvídá lady Macbeth (Anna Netrebko), a protože je posedlá ctižádostí, přemluví svého manžela, aby krále Duncana zabil. Má k tomu příležitost právě ve chvíli, kdy u nich bude panovník nocovat. Macbeth se nechá přemluvit, vladaře ve spánku probodne a zkrvavenou dýku podsune strážím. Královu synu Malcolmovi (Iván Ayón Rivas) se podaří prchnout. Podezření z vraždy tedy padne na uprchlíka. Macbeth se však obává, že se naplní i druhá část proroctví, podle něhož by měl být Banquo otcem králů. Je proto zavražděn, ale jeho synovi se rovněž podaří uprchnout. Na slavnostní korunovační hostině se Macbethovi dvakrát zjeví mrtvý Banquův duch, a tím začínají Macbethovy psychické problémy. Před hosty naznačuje pomatenými slovy cosi o své vině, lady Macbeth se však snaží krále před hosty omluvit a uklidnit ho. Macbeth z hostiny prchá k čarodějnicím, aby se dozvěděl podrobnosti o předchozí věštbě. Ty mu prorokují, že nezvítězí nad ním nikdo, kdo je zrozen z ženy a jeho vláda neskončí, dokud se proti němu jako nepřátelský šik nepostaví Birnamský les. Zároveň je upozorněn, aby se varoval skotského šlechtice Macduffa (Francesco Meli). Místo, aby věštba Macbetha zklidnila, ptá se nedočkavě na Banquovy potomky. Místo odpovědi se mu zjeví osm králů, poslední – s podobou právě Banquovou – mu nastaví zrcadlo, v němž se opět objeví řada králů. Macbeth při tomto vidění ztrácí vědomí a probere se po boku lady Macbeth, jež ho sledovala a věštbu také vyslechla. Poddaní se bouří proti zlovůli Macbetha, který nemilosrdně nechává vraždit jednoho po druhém. Uprchlý syn zavražděného krále Malcolm obléhá Macbethův hrad a radí vojákům, aby se maskovali větvemi stromů Birnamského lesa. Lady Macbeth podobně jako její muž ztrácí pod tíhou svých zločinů zdravou mysl, náměsíčně bloudí prostorami hradu a marně se snaží smýt pomyslnou krev ze svých rukou. Umírá. Macbeth zdrcen zprávou o smrti své ženy, vidí, že Birnamský les se dal do pohybu a blíží se k jeho hradu. Pochopí, že jeho život končí a podle věštby je zabit Macduffem, jenž mu na vysvětlení dodává, že se nenarodil běžným způsobem, ale byl vyňat z matčina lůna. Malcolm se podle dědického práva stává skotským králem. (Česká televize)

Rozjimatel

Neveľmi vkusné, až príliš moderné stvárnenie Verdiho opery, miestami s až sci-fi nádychom. Občas to vyzerá celkom pôsobivo, aj keď dosť absurdne a nemôžem uveriť, že práve slávna La Scala prišla s niečím takýmto. Ani hudobne Macbeth nepatrí k Verdiho vrcholným dielam, hoci aj tu sa najdu skvelé pasáže, hlavne pre Verdiho tak typické zbory, či krásne duetá. Najväčšou devízou tohto spracovania sú skvelé spevácke výkony, najmä Anny Netrebko (Lady Macbeth), Lucu Salsiho (Macbeth), či Francesca Meliho (Macduff). Uvedenie na ČT Art je síce ako vždy chvályhodné, no tentokrát sa stanica príliš nevyznamenala, keď akosi zabudla na titulky. ()

Rattlehead

Neviděl jsem celé, tak nehodnotím, ale komentář bych rád napsal. Verdiho hudba mě samozřejmě baví, zpěváci jsou těžcí profíci, o tom se snad nemusíme bavit. Ovšem dost mě zarazilo, že Česká televize tuto verzi vůbec neopatřila titulky, což je velký problém, který nevyřeší ani kniha "Průvodce operní tvorbou". Prostě italský film bez titulků je docela průšvih... Jinak tato opera byla poprvé uvedena již roku 1847, takže jde pořád o relativně ranou Verdiho tvorbu. ()