Roxette: Anyone

všetky plagáty
Krátkometrážny / Hudobný
Švédsko, 1999, 4:45 min

corpsy

Roxette v 90. rokoch vo videoklipoch vždy klamali. Človek si tak nejako predstavoval k tej a tej piesni úplne niečo iné, ako sa ukázalo. Bolo to vhodné, miestami okázalé, nikdy nie zlé, ale akosi číro iné. A vlastne v tom spočívala kvalita. ()

zeyer

Video k písni "Anyone" (1999) režíroval Jonas Åkerlund a vytvořil vizuálně jeden z nejpůsobivějších klipů hudební historie. Příběh je minimalistický - minimalistická gesta, oděvy, zpěvačka jde bosa. Kontrastuje zde přeplněná silnice a liduprázdná krajina, dominují pokaždé dvě barvy (např. u bazénu). Hlavní postava prožívá nešťastnou lásku, všechno je smutné a studené, "postrádám tě", to vypovídá i její výraz. Dalším kontrasem je letovisko cestovního ruchu a naprosté zoufalství uprostřed tohoto "ráje". Kritické chvíle prožívá Marie Fredriksson ve středovém jízdním pruhu v tunelu, kde je již rozhodnutá ... Její cesta plná beznaděje končí u moře, ve kterém se pokusí o sebevraždu. Je naštěstí zachráněna a v bezvědomí ji odváží sanitka do nemocnice. Zajímavé je, že toto stačilo, aby MTV Europe vysílání klipu zakázalo. S  odstupem téměř čtvrtstoletí je to až neuvěřitelné - dnes se točí daleko drsnější klipy (Rammstein, Billie Eilish). Tato skutečnost ovšem vedla k tomu, že v některých zemích píseň jako singl nakonec vůbec nevyšla, a i tam, kde vyšla, byly její výsledky slabé - Belgie 30., Německo 62., dokonce i rodné Švédsko jen 35. Zdrcená Marie Fredriksson s "Ty jsi můj ráj na zemi" se však českému publiku trefila do noty: Česká republika byla země, kde si song vedl celosvětově nejlépe a skončil v top 3. Věrné publikum nebo že by děj zapadl do české, melancholicko-blbé nálady? ()